Facebook Twitter Email Pinterest

Kouvolan O.K. Auto-ralli palaa SM-sarjaan

30.03.2017 / Seija Koskela

Kouvolan Seudun autourheilijoiden järjestämä O.K. Auto-ralli palaa SM-sarjaan kolmen vuoden tauon jälkeen 9.-10.6.2017.  

O.K. Auto-rallilla on jo 11 vuoden perinne. Ensimmäisen kerran kilpailu oli nuorten ja naisten SM-osakilpailu toukokuussa 2004.

Tämän vuoden reitissä on erikoiskokeita yhdeksän kappaletta ja pituutta niillä on yhteensä 101,16 kilometriä. Reitin kokonaispituus on 306,66 km ja se suuntautuu Kouvolan, Savitaipaleen ja Luumäen alueelle.

Ensimmäinen kilpailija starttaa reitille Kouvolan torilta lauantaina 10.6. kello 9.01. Yleisöerikoiskoe ajetaan Tykkimäessä moottoriradalla. Huoltoparkin sijoitamme lähemmäksi reittiä Somerharjuun. Kilpailun maaliin ensimmäiset kilpailijat saapuvat Sokos hotelli Vaakunan piha-alueelle klo 17.21.

Moni kilpailun toiminto tapahtuu entiseen malliin, jotka on jo aiemmin havaittu hyvin toimiviksi osa-alueiksi. Kilpailukeskus sijaitsee Original Sokos hotelli Kouvolassa. Perjantai-illan vapaaehtoinen ja lauantain varsinainen turvallisuustarkastus on O.K. Auton tiloissa.

Perjantai-iltana, nuotituksen jälkeen, on kilpailijoilla mahdollisuus tehdä viimeiset säädöt shakedownissa.

Lisätietoja www.okautoralli.fi

Pisteet top 5

1. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 75 pistettä PiekUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 67 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 63 pistettä AlavUA (Rally2)
4. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 40 pistettä EMSC (Rally2)
5. Tommi Jylhä / Kimmo Nevanpää 39 pistettä JyvUA (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2025

     1. 17.-18.1. Hotelli IsoValkeinen SM-ralli Kuopio 250 v., Kuopio
     2. 30.1-1.2. 60. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
     3. 7.-8.3. SM Savonlinna Ralli, Savonlinna
     4. 23.-24.5. SM Red Devil Länsirannikon Ralli, Turku
     5. 11.-12.7. SM O.K. Auto-Ralli, Kouvola
     6. 15.-16.8. SM Ralli, Lahti
     7. 26.-27.9. SM Seinäjoki Ralli, Seinäjoki

SM-sarja sosiaalisessa mediassa