Facebook Twitter Email Pinterest

Kouvolan O.K. Auto-ralli palaa SM-sarjaan

30.03.2017 / Seija Koskela

Kouvolan Seudun autourheilijoiden järjestämä O.K. Auto-ralli palaa SM-sarjaan kolmen vuoden tauon jälkeen 9.-10.6.2017.  

O.K. Auto-rallilla on jo 11 vuoden perinne. Ensimmäisen kerran kilpailu oli nuorten ja naisten SM-osakilpailu toukokuussa 2004.

Tämän vuoden reitissä on erikoiskokeita yhdeksän kappaletta ja pituutta niillä on yhteensä 101,16 kilometriä. Reitin kokonaispituus on 306,66 km ja se suuntautuu Kouvolan, Savitaipaleen ja Luumäen alueelle.

Ensimmäinen kilpailija starttaa reitille Kouvolan torilta lauantaina 10.6. kello 9.01. Yleisöerikoiskoe ajetaan Tykkimäessä moottoriradalla. Huoltoparkin sijoitamme lähemmäksi reittiä Somerharjuun. Kilpailun maaliin ensimmäiset kilpailijat saapuvat Sokos hotelli Vaakunan piha-alueelle klo 17.21.

Moni kilpailun toiminto tapahtuu entiseen malliin, jotka on jo aiemmin havaittu hyvin toimiviksi osa-alueiksi. Kilpailukeskus sijaitsee Original Sokos hotelli Kouvolassa. Perjantai-illan vapaaehtoinen ja lauantain varsinainen turvallisuustarkastus on O.K. Auton tiloissa.

Perjantai-iltana, nuotituksen jälkeen, on kilpailijoilla mahdollisuus tehdä viimeiset säädöt shakedownissa.

Lisätietoja www.okautoralli.fi

Pisteet top 5

1. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 25 pistettä PiekUA (Rally2)
2. Lauri Joona / Antti Linnaketo 18 pistettä SAU (Rally2)
3. Benjamin Korhola / Patric Öhman 15 pistettä VihUA (Rally2)
4. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 12 pistettä EMSC (Rally2)
5. Anssi Rytkönen / Reeta Hämäläinen 10 pistettä KoMoKe (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2026

    1. 16.-17.1. SM Ralli Mikkeli, Mikkeli
    2. 29.-31.1. 61. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
    3. 27.-28.2. SM Auto Sorsa Riihimäki-ralli, Riihimäki
    4. 22.-23.5. SM Imatra Ralli, Imatra
    5. 12.-13.6. SM Jyväskylä Ralli, Jyväskylä
    6. 14.-15.8. Fixus SM Ralli Kitee, Kitee
    7. 25.-26.9. SM Porvoon Autopalvelu Ralli, Porvoo

SM-sarja sosiaalisessa mediassa