Facebook Twitter Email Pinterest

Olli Pollari yllätti SM3-luokassa

21.05.2017 / Jani Salonen

Alavutelainen Olli Pollari nosti osakkeitaan roimasti, kun rallin SM-sarjan kesäavaus ajettiin legendaarisessa Riihimäki-rallissa.

Hallitseva junioreiden suomenmestari ajoi SM3-luokassa toiselle sijalle, jääden voittovauhdista vain 4,6 sekuntia. Vähillä testikilometreillä matkaan lähteneen Pollarin tavoite oli nousta viiden parhaan joukkoon ja sijoitus toisena yllätti katsojien lisäksi miehen itsensä.

- Tähän tulokseen ei voi olla kuin tyytyväinen, sillä podium sijoitus ei missään nimessä ollut mielessä. Sen verran kovassa porukassa kisataan. Nyt täytyy vain keskittyä piirun verran paremmin ja tiedän, missä voin nipistää aikaa kellolta pois.

Kilpailun jälkeiset tuumailut tarkoittanevat tilannetta erikoiskokeella kolme. Siellä eteen tuli harmillinen spinnaus ja tilanteessa hukkui reilusti aikaa. Sitä olisiko kirkkain paikka luokassa ollut tavoitettavissa Pollari ei lähde arvioimaan.

Virheet maksavat aikaa ja ne syntyvät yleisimmin omista käsistä, joten sitä on turha" jossitella". Pollarille mieluisampi sora-alusta antoi joka tapauksessa suuntaa sille, mitä Rallybaron tiimin kuljettajalta voi jatkossa odottaa. Ja mikä hienointa, tämä tietää entistä tiukempaa taistoa SM3 luokan herruudesta. 

Tulokset SM3-luokka
1. Samuli Vuorisalo 50.00,4
2. Olli Pollari + 4,6
3. Miika Hokkanen + 12,3

Kuva: Jani Salonen

Pisteet top 5

1. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 63 pistettä AlavUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 52 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 50 pistettä PiekUA (Rally2)
4. Tommi Jylhä / Kimmo Nevanpää 29 pistettä JyvUA (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 28 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2025

     1. 17.-18.1. Hotelli IsoValkeinen SM-ralli Kuopio 250 v., Kuopio
     2. 30.1-1.2. 60. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
     3. 7.-8.3. SM Savonlinna Ralli, Savonlinna
     4. 23.-24.5. SM Red Devil Länsirannikon Ralli, Turku
     5. 11.-12.7. SM O.K. Auto-Ralli, Kouvola
     6. 15.-16.8. SM Ralli, Lahti
     7. 26.-27.9. SM Seinäjoki Ralli, Seinäjoki

SM-sarja sosiaalisessa mediassa