Facebook Twitter Email Pinterest

Erno Kinnunen SM-kakkosena kesän avausrallin jälkeen

23.05.2017 / Jarno Saari

Kiteeläinen Erno Kinnunen starttasi Ralli SM-sarjan kesäkauteen SM4-luokan pistejohtajana, mutta viikonloppuna ajetussa Riihimäki 
Rallissa Honda-kuljettaja ei saanut puhdasta suoritusta eikä toivomaansa tulosta.
 
Sarjan avauskisassa Tunturirallissa luokkavoittoon ajanut Kinnunen ja kartanlukija Jussi Kotilainen kirjasivat nyt kesän ensimmäisestä osakilpailusta luokkansa viidennen sijan.
 
Kinnunen lähti tavoittelemaan sijoitusta kolmen kärjestä, joten lopputulos ei tyydyttänyt.
 
- Ensimmäiset erikoiskokeet sujuivat aivan liian varovasti. Treenit jäivät lyhyeen, kun Keravan testikisakin meni pieleen jarruvian takia. Niinpä nyt ei ollut kunnon luottoa nuottiin eikä ajamiseen, Erno Kinnunen summasi.
 
- Positiivista oli se, että auto toimi koko ajan moitteitta. Kisan loppupätkät menivät jo vähän sinne päin, mutta vieläkin paras puristus puuttui. Nuottitreeniä täytyy tehdä kovasti ennen seuraavaa rallia.
 
- Turha on selitellä, mutta vauhtia on löydyttävä, jos kolmen sakkiin mielii. Incar-videoiden analyysin jälkeen virheet on löydetty, joten sieltä niitä sekunteja saa paljon pois, Kinnunen päätti.
 
Neljän ajetun osakilpailun jälkeen JAST Rallye Teamin värit ovat sarjataulukossa toisena ja eroa Esa Ruotsalaisen kärkipaikkaan on seitsemän pistettä.

Ralli SM -sarja jatkuu Kouvolassa 9.-10. kesäkuuta.

Kuva: Jarno Saari

Pisteet top 5

1. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 63 pistettä AlavUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 52 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 50 pistettä PiekUA (Rally2)
4. Tommi Jylhä / Kimmo Nevanpää 29 pistettä JyvUA (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 28 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2025

     1. 17.-18.1. Hotelli IsoValkeinen SM-ralli Kuopio 250 v., Kuopio
     2. 30.1-1.2. 60. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
     3. 7.-8.3. SM Savonlinna Ralli, Savonlinna
     4. 23.-24.5. SM Red Devil Länsirannikon Ralli, Turku
     5. 11.-12.7. SM O.K. Auto-Ralli, Kouvola
     6. 15.-16.8. SM Ralli, Lahti
     7. 26.-27.9. SM Seinäjoki Ralli, Seinäjoki

SM-sarja sosiaalisessa mediassa