Eerik Pietarinen varmisti SM2-luokan Suomen mestaruuden Kouvolassa
11.06.2017 / Jarno Saari
Tuusulalainen rallikuljettaja Eerik Pietarinen onnistui täyttämään kauden tavoitteensa ennätysajassa, kun kauden viidennen perättäisen luokkavoiton myötä Mitsubishi-kuljettaja karkasi Ralli SM-sarjassa tavoittamattomaan pistejohtoon.
Niinpä 23-vuotias Pietarinen varmisti nelivetoisten autojen SM2-luokan Suomen mestaruuden jo tässä vaiheessa - ennen kalenterivuoden puoltaväliä - vaikka kaksi osakilpailua on vielä kesän lopulla ajamatta.
Myös Pietarisen kartanlukija, säkyläläinen Juhana Raitanen varmisti riittävän piste-eron muihin ja saavutti SM-kultaa kartanlukijoiden sarjasta.
SM-titteli on siis saavutettu epävirallisen pistetilanteen mukaan, mutta viralliseksi eri luokkien mestaruudet tulevat siinä vaiheessa, kun lajiliitto AKK-Motorsportin hallitus vahvistaa pistetilanteet kilpailukauden päättymisen jälkeen.
- Hieno tunne tietenkin, kun mestaruus saatiin ajettua jo tässä vaiheessa kautta. Iloa lisää vielä se, että onnistuttiin voittamaan Kouvolan vaativassa kilpailussa. Tämä on myös hyvä palkinto meidän koko tiimille, Pietarinen kiitteli.
- Kouvolan osakisassa nähtiin kaikkein tasaisin kamppailu, joten saimme vetää täysillä loppuun saakka. Ei tullut mainittavia virheitä, renkaat ja auto toimivat moitteitta.
- Kesän edetessä täytyy miettiä mahdollista kaluston vaihtoa ja kenties ajamista SM1-luokassa. Muutamia suunnitelmia jo on, mutta kehitellään vielä uusia ideoita, Pietarinen päätti.
Epävirallisia tuloksia, SM O.K. Auto Ralli, Kouvola 10.6.2017