Facebook Twitter Email Pinterest

Mika Karppanen palaa rallin SM -sarjaan

27.02.2019 / Jani Salonen

Rallin SM -sarja saa Joensuun osakilpailussa paluumuuttajan, kun Siikalatvalta tuleva Mika Karppanen tekee paluun SM -ralleihin. Lakeuden urheiluautoilijoita edustava Karppanen on aikaisempina vuosinaan ajanut SM3- luokassa, mutta paluun myötä mies siirtyy SM4 -luokkaan. Luokan lisäksi miehellä vaihtuu myös automalli, mutta merkille Karppanen pysyy uskollisena. Käyttöön on hankittu Citroenin DS3 kilpa-auto, jonka saloihin mies on tutustunut hiljalleen.

- onhan tämä aivan erilainen kilpuri vrt. R2 luokiteltu Citroen, jolla aikaisempina vuosina soratiet tulivat tutuksi. Testiä on ajettu niin kisavauhdilla kuin ihan perinteisten testipätkien muodossa. Tuntuma on muodostunut melko luottavaiseksi, ei ole niin vikuri peli kuin edellinen, toteaa Karppanen uudesta menopelistään. 

Auton vaihto on rauhoittanut miehen menoa. DS3:n tottelee ohjausta huomattavan hyvin, eikä aikaisemmin miehen ajamisessa esiintynyttä rauhattomuutta ole näkyvissä. Syynä tähän mies pitää moottorin laajaa vääntöaluetta, jolloin mutkiin voidaan laskea huomattavasti isommalla pykälällä. Kotiläksyjä on muutoinkin tehty ja Karppanen tunnustaa, kuinka yliyrittäminen kostautui aikaisempina vuosina ulosajojen muodossa. Mies tietää, ettei entiseen voi enää palata ja valmistautumisprosessi Joensuuhun on ollut kattavaa, 

- nyt täytyy saada puhdas kisa alle ja siihen on koetettu valmistautua kaikin keinoin. Jopa sen verran isosti, että erään suhteellisen tunnetun Huttusen oli tarkoitus tarjota kokemustaan auton käskyttämisessä. Nuoren miehen työkiireet koituivat kuitenkin esteeksi, joten niiltä osin jäi kortti vielä käyttämättä, paljastaa Karppanen. 

Joensuun tulostavoitteiden suhteen Karppanen vetäytyy pohtivalle linjalle. Luokassaan neljän joukkoon ajamista voi pitää realistisena tavoitteena, siitä ylemmäs tarvitaan jo sankaritekoja. Taaksepäin katsottaessa ei miehen kokemuksella saati autolla pitäisi jäädä. Uuden tyyppinen rengas on tullut jo tutuksi, joten sen suhteen ei tarvitse jättää kysymysmerkkejä. Epävarmuus tekijänä Karppanen pitää lähinnä Joensuun seudun tiestöä, joka on niin kuljettajalle kuin kartanlukijana toimivalle Markku Tenhulalle suhteellisen vierasta. Kaksikon kokemus rajoittuu yhteen kesäkisaan näiltä seuduilta. Karppanen toteaakin, kuinka ainoa varma asia on, että lentoradalla täytyy äkkiväärässä vuoristoradassa pysyä. 

Kuva: Kari Alatalo

Pisteet top 5

1. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 63 pistettä AlavUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 52 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 50 pistettä PiekUA (Rally2)
4. Tommi Jylhä / Kimmo Nevanpää 29 pistettä JyvUA (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 28 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2025

     1. 17.-18.1. Hotelli IsoValkeinen SM-ralli Kuopio 250 v., Kuopio
     2. 30.1-1.2. 60. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
     3. 7.-8.3. SM Savonlinna Ralli, Savonlinna
     4. 23.-24.5. SM Red Devil Länsirannikon Ralli, Turku
     5. 11.-12.7. SM O.K. Auto-Ralli, Kouvola
     6. 15.-16.8. SM Ralli, Lahti
     7. 26.-27.9. SM Seinäjoki Ralli, Seinäjoki

SM-sarja sosiaalisessa mediassa