Facebook Twitter Email Pinterest

Mikko Heikkilä mukana uransa ensimmäisessä MM-rallissa WRC Arctic Rally Finlandissa

24.02.2021 / Juho Koski / Mikko Heikkilä Racing -tiedotus

Viikonloppuna ajettava WRC Arctic Rally Finland on Mikko Heikkilän uran ensimmäinen MM-ralli. Nurmijärveläinen lähtee haastamaan maailman huippuja Lapin kovavauhtisille ja lumisille erikoiskokeille.

Mikko Heikkilä, 28, yhdessä kartanlukijansa Topi Luhtisen, 26, kanssa kilpailevat 26.-28.2 ajettavassa WRC Arctic Rally Finlandissa. Rallin maailmanmestaruussarjan vuoden 2021 toinen osakilpailu on Heikkilän uran ensimmäinen MM-ralli. Uran tähän mennessä suurin kilpailu ei kuitenkaan tuo mukanaan ylimääräisiä paineita.

-Hyvällä fiiliksellä lähdetään. On mahtavaa lähteä ajamaan uudestaan Lapin nopeille teille, ja kun vielä kyseessä on ensimmäinen MM-ralli mulle niin tunnelma on hieno. Käytännössä ei ole paljoa eroja, samoja teitä ajetaan. Tottakai paljon enemmän ihmisiä seuraamassa omaa suoritusta, mutta en ota minkäänlaisia paineita.

Toiseen kilpailuunsa tuliterällä Skoda Fabia Rally2 Evo-autollaan lähtevä Heikkilä haki viime hetken tuntumaa testeistä lauantaina. Lisäksi tammikuussa ajetusta Arctic Lapland Rallystä opittuja asioita tullaan hyödyntämään kolmipäiväisessä kilpailussa. Kuitenkaan kotikenttäedusta ei Heikkilän mukaan voida juurikaan puhua.

-Tien tyypistä on nyt jonkinlainen kokemus. Ainakin pätkä, missä sattui se harmillinen kaatuminen ajetaan liki samalla tavalla nyt sekä viime vuodelta mukana on yksi pätkä, mistä ajetaan nyt osa. Pientä hajua reitistä siis on, mutta nuotit saa kuitenkin tehdä uusiksi. Pientä kotikenttäetua saattaa muihin WRC3-kuskeihin nähden olla, muttei mitään älytöntä.

WRC3-luokassa taso on korkea. Lisäksi R5-luokan autoilla ajetaan WRC2-sarjaa, jossa mukana on entisiä WRC-kuljettajia ja tehdastalleja. Heikkilä ei kuitenkaan lähde asettamaan tavoitteita sijoituksen suhteen, vaan kertoo keskittyvänsä omaan ajoonsa.

-Tavoitteena on ajaa ehjä suoritus ilman isompia virheitä niin kovaa kuin pystyn. Yritän mennä sen minkä päästään, missään tapauksessa ei lähdetä himmailemaan. Katsotaan sitten maalissa, mihin se riittää.

-Taso täällä on ihan valtavan kova. Ei pidä lähteä kisaan henkseleitä paukutellen, kuten ei toki muutenkaan. Mitään ei saada ilmaiseksi, ja saa ajaa kovaa jos meinaa pärjätä tässä porukassa. Ei kuitenkaan lähdetä anteeksi pyytelemään, keskitytään omaan suoritukseen ja antaa muiden tehdä oma suorituksensa ja katsotaan sitten maalissa, mihin se riittää. Tehdään niin kova tulos kuin mahdollista, Heikkilä summaa.

WRC Arctic Rally Finland ajetaan 26.-28.2. Rovaniemellä. Kilpailussa ajetaan yhteensä kymmenen erikoiskoetta ja 251,1 EK-kilometriä. Kilpailu ajetaan yleisöltä suljettuna. Ensimmäinen erikoiskoe käynnistyy perjantaina 26.2 kello 15:08. WRC Arctic Rally Finlandia voi seurata osoitteesta www.wrc.com, WRC-applikaatiolla, WRC+- palvelusta ja YLE Areenasta, YLEn Ralliradiosta sekä YLE TV2:ta (EK1, EK4, EK7, EK9, EK10 Power Stage sekä koosteet). 

WRC Arctic Rally Finlandin aikataulu

Perjantai 26.2.

Kellonaika

Erikoiskokeen numero

Erikoiskokeen nimi

Erikoiskokeen pituus

13:30

SS1

Lähtö/Santasport

 

15:08

SS2

Sarriojärvi 1

31,05 km

18:38

SS3

Sarriojärvi 2

31,05 km

 

Lauantai 27.2.

07:50

Service B

Santasport

 

09:08

SS3

Mustalampi 1

24,43 km

10:38

SS4

Kaihuavaara 1

19,91 km

12:08

SS5

Siikakämä 1

27,68 km

14:05

Service C

Santasport

 

15:38

SS6

Mustalampi 2

24,43 km

17:08

SS7

Kaihuavaara 2

19,91 km

18:38

SS8

Siikakämä 2

27,68 km

 

Sunnuntai 28.2.

09:00

Service E

Santasport

 

10:08        

SS9

Aittajärvi 1

22,47 km

13:18

SS10

Aittajärvi 2 (Wolf Power Stage)

22,47 km

 

Mikko Heikkilä Racing verkossa:

facebook.com/mikkoheikkilaracing

instagram.com/mikkoheikkilaracing 

Kuva: Hannu Rainamo

Pisteet top 5

1. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 63 pistettä AlavUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 52 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 50 pistettä PiekUA (Rally2)
4. Tommi Jylhä / Kimmo Nevanpää 29 pistettä JyvUA (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 28 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2025

     1. 17.-18.1. Hotelli IsoValkeinen SM-ralli Kuopio 250 v., Kuopio
     2. 30.1-1.2. 60. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
     3. 7.-8.3. SM Savonlinna Ralli, Savonlinna
     4. 23.-24.5. SM Red Devil Länsirannikon Ralli, Turku
     5. 11.-12.7. SM O.K. Auto-Ralli, Kouvola
     6. 15.-16.8. SM Ralli, Lahti
     7. 26.-27.9. SM Seinäjoki Ralli, Seinäjoki

SM-sarja sosiaalisessa mediassa