Facebook Twitter Email Pinterest

Juhani Männikkö tyytyväinen talvikauteen, kesälle Juniorien kolmospaikalta

29.05.2021 / Ralli SM / Viestintä

Juniorien kolmannelta sijalta Länsirannikolle starttaa numerolla 89 LakUA:n kaksikko Juhani Männikkö - Ilkka Majava ajokkinaan Toyota Starlet..Viime kaudella Männikkö ajoi sarjassa hopealle, joten jatkumoa mitaliputkeen tietysti toivotaan.

- Hyvillä miettein siirrytään kesäkauteen hyvin sujuneen talven jälkeen. Soralle siirtyminen maistuu kyllä, ajaminen on piirun verran kivempaa kesällä.
 
- Autoon ei ole isoja muutoksia tehty, lähinnä öljynvaihtoa ja pulttien kiristelyä vain. Testit on käytännössä jääneet vain tallin pihassa kiihdyttelyyn ja jarrutteluun sekä penkityksessä vierailuun. Miehistöllekin oli täydellisesti suunniteltu kuntoiluohjelma laadittu kesäksi, toteuma ei sitten ollut niin täydellinen, naurahtaa Juhani.
 
Aiempaa kokemusta kuljettajalla ei seutukunnan tiestöstä ole.
 
- Hyvällä fiiliksellä ollaan matkassa vaikka ei testiä olla ennätetty ajaakaan, ei ole ennen näin syrjässä tullut ajettuakaan.
Ylimääräistä varmistelua meidän ei tarvitse harrastaa kolmen viikon päässä koittavaa Pohjanmaata varten, jatketaan samaa pintakaasulla keskitietä tyyliä kuin tähänkin asti, kertoo Juhani, selkeästi oululaista huumoria hyödyntäen. 
 
Kuva: Marko Kyöstilä

Pisteet top 5

1. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 159 pistettä PiekUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 114 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 97 pistettä AlavUA (Rally2)
4. Jari Liiten / Per Almkvist 64 pistettä S (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 61 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2026

    1. 16.-17.1. SM Mikkeli Ralli, Mikkeli
    2. 29.-31.1. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
    3. 27.-28.2. SM Riihimäki Ralli, Riihimäki
    4. 22.-23.5. SM Imatra Ralli, Imatra
    5. 12.-13.6. SM Jyväskylän Kesäralli, Jyväskylä
    6. 14.-15.8. SM Ralli Kitee, Kitee
    7. 25.-26.9. SM Porvoo Ralli, Porvoo

SM-sarja sosiaalisessa mediassa