Facebook Twitter Email Pinterest

Toni Herrasella kaksijakoinen viikonloppu Lahden SM-rallissa

17.08.2021 / Taneli Niinimäki / Toni Herranen Sports -tiedotus

Rallin SM-sarja jatkui viikonloppuna kauden viidennellä osakilpailulla Lahden Top Building Rallissa. Kilpailu oli 17-vuotiaalle Toni Herraselle koetteleva.

GRX Hautomon tiimissä ajava Herranen lähti kartanlukijansa Sebastian Virtasen kanssa Lahden sorateille luottavaisin mielin. Voittotaistelu oli kaksikon osalta ohi kuitenkin perjantain toisella erikoiskokeella sattuneen ulosajon seurauksena. Aikaa pyörähdyksessä kului lähes kaksi minuuttia.

- Tultiin sellaiseen kiristyvään vasuriin vähän liian lujaa. Perä valui ojaan ja käänsi myös keulan sinne. Siihen asti ralli sujui hyvin. Harmittaa todella paljon, Herranen kommentoi perjantai-iltana.

Lauantain erikoiskokeille Herranen starttasi tavoitteenaan luokan kärkivauhti, ja sitä kautta hyvä itseluottamus ennen kauden viimeistä SM-osakilpailua. Tässä myös onnistuttiin, tuloksena kaksi luokkapohjaa ja nippu EK-aikoja aivan kärjen tuntumaan.

- Lauantai oli ihan hyvä. Nähtiin taas, että vauhti riittäisi voittoon kun saadaan puhdas kisa. Nyt perusajolla ilman riskejä saatiin pohjia ja hyviä aikoja, joten tästä on hyvä lähteä Kokkolaan taistelemaan voitosta! Kokonaisuudessaan vähän kaksijakoinen fiilis, mutta se on rallia, Herranen totesi.

Herranen on ennen viimeistä osakilpailua SM3-luokan pistetaulukossa sijalla kuusi, mutta päätöskisan onnistumisen myötä SM-mitali olisi vielä täysin mahdollinen.

SM-sarjan yhteydessä ajettavassa Printsport Junior Cupissa pisteet riittää tällä hetkellä neljänteen sijaan.

Rallin SM-kausi huipentuu 25.-26.9. Kokkolassa.

SM3-luokan pistetilanne 5/6 osakilpailun jälkeen

1. Roope Korhonen 75p
2. Lauri Joona 74p
3. Tuukka Hallia 64p
4. Henri Hokkala 57p
5. Tommi Heino 43p
6. Toni Herranen 42p
7. Kristian Nieminen 41p
8. Kim Forsgren 36p
9. Benjamin Korhola 33p
10. Sami Pajari 25p

Printsport Junior Cupin pistetilanne

1. Lauri Joona 88p
2. Roope Korhonen 78p
3. Henri Hokkala 61p
4. Toni Herranen 42p
5. Tommi Heino 42p
6. Kristian Nieminen 42p
7. Kim Forsgren 33p
8. Benjamin Korhola 30p
9. Heikki Koski-Lammi 18p
10. Niko Patajoki 13p 

Kuva: Taneli Niinimäki

 

Pisteet top 5

1. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 63 pistettä AlavUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 52 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 50 pistettä PiekUA (Rally2)
4. Tommi Jylhä / Kimmo Nevanpää 29 pistettä JyvUA (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 28 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2025

     1. 17.-18.1. Hotelli IsoValkeinen SM-ralli Kuopio 250 v., Kuopio
     2. 30.1-1.2. 60. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
     3. 7.-8.3. SM Savonlinna Ralli, Savonlinna
     4. 23.-24.5. SM Red Devil Länsirannikon Ralli, Turku
     5. 11.-12.7. SM O.K. Auto-Ralli, Kouvola
     6. 15.-16.8. SM Ralli, Lahti
     7. 26.-27.9. SM Seinäjoki Ralli, Seinäjoki

SM-sarja sosiaalisessa mediassa