Facebook Twitter Email Pinterest

Röyhkiö vaikeuksien kautta kuudes Riihimäellä

05.02.2022 / Jarno Saari

Runsaslumiset olosuhteet tarjosivat suuren haasteen Ralli SM-sarjan kärkikuskeille, jotka liikkuivat reitillä ensimmäisinä Riihimäellä. Aleksi Röyhkiö oli sijoittunut avauskisassa neljänneksi, joka oli myös ylöjärveläisen lähtöpaikka kauden toisessa osakilpailussa.

- Alkupätkät olivat tosi haastavia, koska lumisade oli kiusana. Järjestäjät olivat tehneet kovan työn ja aurasivat teitä ennen pätkien alkua, Röyhkiö selvitti.

- Siitä huolimatta irtolunta oli välillä reilusti ja pito vaihteli. En ole SM1-luokassa aiemmin ajanut näin hurjissa olosuhteissa.

Röyhkiön ja kartanlukija Antti Haapalan sijoitus kisan puolivälissä oli neljäs, eikä eroa kärkeen ollut kuin 16 sekuntia, vaikka EK2:lla aikaa meni hukkaan lumipenkkaan osumisen vuoksi.

Kilpailun loppuosalla VW Pololla kilpailevalla autokunnalla oli mahdollisuus nousta kolmanneksi, kun ennen viimeistä erikoiskoetta eroa podiumille oli vain 0,8 sekuntia.

- Rallin lopussa alkoi taas sataa lunta, joka ei ollut helppo tilanne illan pimeydessä. Jarrutus jäi 160 km/h vauhdista liian myöhäiseksi ja suistuttiin lumipenkan läpi. Tilanteessa oli rutkasti onnea, kun pääsimme takaisin tielle, totesi 25 sekuntia tilanteessa menettänyt Röyhkiö.

Virheen myötä mahdollinen palkintosija jäi haaveeksi ja lopputulokseksi kirjattiin kilpailun kuudes sija.

- Tietenkin se ajovirhe harmittaa, mutta vaikeissa oloissa vauhtimme oli pätkillä hyvällä tasolla. Auto ja renkaat pelasivat hienosti, joten tästä on hyvä jatkaa kautta eteenpäin, Aleksi päätti.

Ralli SM-sarjan talvikauden kolmas kisa koittaa Kuopiossa 4.–5. maaliskuuta.

SM-pisteet 2/7 osakilpailua (Top6)
1. Mikko Heikkilä 38
2. Egon Kaur (EE) 35
3. Emil Lindholm 34
4. Teemu Asunmaa 29
5. Juha Salo 28
6. Aleksi Röyhkiö 24

Kuva: Jarno Saari

Pisteet top 5

1. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 63 pistettä AlavUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 52 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 50 pistettä PiekUA (Rally2)
4. Tommi Jylhä / Kimmo Nevanpää 29 pistettä JyvUA (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 28 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2025

     1. 17.-18.1. Hotelli IsoValkeinen SM-ralli Kuopio 250 v., Kuopio
     2. 30.1-1.2. 60. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
     3. 7.-8.3. SM Savonlinna Ralli, Savonlinna
     4. 23.-24.5. SM Red Devil Länsirannikon Ralli, Turku
     5. 11.-12.7. SM O.K. Auto-Ralli, Kouvola
     6. 15.-16.8. SM Ralli, Lahti
     7. 26.-27.9. SM Seinäjoki Ralli, Seinäjoki

SM-sarja sosiaalisessa mediassa