Facebook Twitter Email Pinterest

Justus Räikkönen avasi pistetilinsä Riihimäellä

08.02.2022 / Jani Seppälä / Justus Räikkösen tiedotus

Espoo Motorsport Clubin edustajat Justus Räikkönen - Mikael Korhonen starttasivat lauantaina ajettuun Auto Sorsa Riihimäki-ralliin tavoitteenaan kauden avauspisteet Ralli SM-sarjassa. Tammikuussa avauskilpailu Rovaniemellä oli päättynyt ulosajoon, joten pistesarakkeeseen haluttiin nyt pisteitä.

Perjantaina alkanut lumisade jatkui pitkälle lauantaihin ja se tiesi muutenkin monipuolisen haastavan reitin läpi suorittamiselle rutkasti lisähaastetta. Kahdeksan erikoiskoetta Riihimäen ja Lopen ympäristössä, niillä mittaa lumiset 98 kilometriä. Tiedossa pisteiden saalistusta äärimmäisen talvisissa olosuhteissa.
 
Räikkösen autokunta avasi kilpailunsa SM5-luokan kuudenneksi nopeimmalla ajalla ja kovin isoja heittelyitä ei sijoituksessa päivän mittaan nähtykään. Kuudennella sijalla pysyttiin käytännössä koko päivän ja sijoitus vaikutti jo sementoidulta kun kaksi erikoiskoetta oli ajamatta. Kilpakumppanin ajautuminen lumihankien syleilyyn toiseksi viimeisellä erikoiskokeella nosti EMSC:n kaksikon lopulta luokan viidenneksi. 
 
Viidennen sijan tuomat kymmenen pistettä nostivat Räikkösen kuljettajien pisteissä yhdeksänneksi ja olivat mukava lisä myös RTRC-tiimin pistesarakkeeseen tiimien pistetilanteessa.
 
- Tämä oli oman lyhyen uran haastavin ralli johtuen monestakin pienestä asiasta, mutta Riihimäelle lähdettiin alusta asti ajamaan maaliin ja hakemaan tärkeät kilometrit jatkoa ajatellen. Sarja on pitkä ja pisteet tärkeitä kun alla oli avauskisasta keskeytys, mietiskelee Räikkönen.
 
Ralli SM-sarja jatkuu Kuopiossa 4.-5.3. ja sitä ennen aiotaan muutaman viikon tauko hyödyntää tehokkaasti harjoitteluun, eikä suinkaan menneiden murehtimiseen.
 
- Ennen seuraavaa rallia yritetään ajaa niin paljon kilsoja kuin ennätetään ja tietysti treenataan nuotin tekoa. Käydään myös mahdollisesti ajamassa joku ralli ennen seuraavaa kisaa, jos löytyy aikataulullisesti sopiva kilpailu, kertoo Justus määrätietoisesti tulevista viikoista.
 
Kuva: Taneli Niinimäki

Pisteet top 5

1. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 63 pistettä AlavUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 52 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 50 pistettä PiekUA (Rally2)
4. Tommi Jylhä / Kimmo Nevanpää 29 pistettä JyvUA (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 28 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2025

     1. 17.-18.1. Hotelli IsoValkeinen SM-ralli Kuopio 250 v., Kuopio
     2. 30.1-1.2. 60. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
     3. 7.-8.3. SM Savonlinna Ralli, Savonlinna
     4. 23.-24.5. SM Red Devil Länsirannikon Ralli, Turku
     5. 11.-12.7. SM O.K. Auto-Ralli, Kouvola
     6. 15.-16.8. SM Ralli, Lahti
     7. 26.-27.9. SM Seinäjoki Ralli, Seinäjoki

SM-sarja sosiaalisessa mediassa