Rallin SM-sarjan kesäkausi starttaa Turusta - TGS:llä kolme autokuntaa mukana
11.05.2022 / TGS Worldwide -tiedotus / Patrick Rupponen
Toni Gardemeisterin kipparoima TGS Worldwide starttaa rallin SM-sarjan kesäkauteen kolmen autokunnan voimin. Mukana on tuttu Škoda Fabia Rally2 EVO-kolmikko; Emil Lindholm, Teemu Asunmaa ja Mikko Heikkilä.
Lindholm starttaa Turun seudulla ajettavaan SM Länsirannikon Ralliin SM1-luokan johtopaikalta. Turussa ajetaan viime vuoden tapaan poikkeuksellisesti kaksi ensimmäistä erikoiskoetta asfaltilla. Vakuuttavasti kaksi voittoa talvikaudelta napannut Lindholm on luottavaisin mielin kisan alla.
- Olin jo viime vuonna sitä mieltä, että on kivaa ja hauskaa vaihtelua ajaa SM-rallissa myös asfalttia. Mielelläni lähden ajamaan perjantain erikoiskokeita. Tällä kertaa en ehtinyt testata sorarenkailla ajoa asfaltilla, mutta ei anneta sen häiritä.
Lindholm ei Länsirannikolle ole asettanut tavoitteeksi pakkovoittoa, kun pistetilanne on sarjatilanteen kannalta suotuisa.
- Talvikaudesta jäi hyvä fiilis ja pistesaldo. Koitetaan Turussa säilyttää sama sija, joka nyt on hallussa. Katsotaan miten kisa lähtee menemään, koitetaan nyt vähintäänkin podiumsijasta ajaa, Lindholm ennakoi.
Luokan pisteissä kolmantena on Asunmaa, jolla on plakkarissa voitto Riihimäen osakilpailusta. Asunmaa on testannut ahkerasti tulevaa kisaa varten ja ohjelmassa oli myös viime lauantaina Salossa ajettu testikisa.
- Ajettiin hyvää treeniä eikä tuijoteltu tuloksia erityisemmin. Pari pätkää tuli hyvin kilpailun aikana. Ajettiin rallia edeltävänä perjantaina testiä ja pystyttiin kilpailun aikana varmistamaan, että säädöt toimivat. Käytiin myös ottamassa tuntumaa Paimion ajoharjoitteluradalla asfalttiajoon pitkästä aikaa, Asunmaa kertoo.
Tiimin kolmas suojatti, Mikko Heikkilä nappasi kauden kahdesta ensimmäisestä osakilpailusta sijat 3. ja 2. Kuopiossa ajetussa talvikauden viimeisessä osakilpailussa Heikkilä johti kilpailua, kunnes tekniikka puuttui peliin ja edessä oli keskeytys. Länsirannikolla Heikkilä on yksi kovimmista suosikeista, kun kaksi edellistä Länsirannikon Rallia on päättynyt Heikkilän voittoon.
- Voitonhan on oltava tavoitteena, mutta se totta kai vaatii paljon muutakin kuin sen sanomisen ääneen. Mukava ajaa myös sorapinnalla pitkästä aikaa. Hyvä kisa on varmasti tänä vuonnakin tulossa, Heikkilä arvioi.
Kaksipäiväinen SM Mad-Croc Länsirannikon Ralli starttaa perjantai-iltana kahdella erikoiskokeella. Lauantaina luvassa on vielä seitsemän erikoiskoetta lisää ennen maalijuhlallisuuksia. Erikoiskilometrejä kertyy yhteensä 105,64. Kilpailua voi seurata tuttuun tapaan livenä Moottoriurheilu.tv:n YouTube-kanavalta.
Kilpailunumerot:
TGS Škoda Team
Emil Lindholm #1 Škoda Fabia Rally2 EVO
Mikko Heikkilä #4 Škoda Fabia Rally2 EVO
TGS Worldwide
Teemu Asunmaa #3 Škoda Fabia Rally2 EVO
SM Länsirannikon Rallin aikataulu:
Perjantai 13.5.2022
20:01 LÄHTÖ Kupittaanpuisto 20:38 EK1 Halisoja / 7,50 km 21:09 EK2 Ohensaari / 9,49 km 21:51 YÖTAUKO Veritas Stadion
Lauantai 14.5.2022
09:52 EK3 Suni / 18,64 km (sulku 08:30-18:10) 10:27 EK4 Lavamäki / 11,48 km (09:05-18:45) 11:22 HUOLTO Veritas Stadion 13:16 EK5 Paistanoja / 8,08 km (11:50-17:45) 13:38 EK6 Suni 2 / 18,64 km (08:30-18:10) 14:13 EK7 Lavamäki 2 / 11,48 km (09:05-18:45) 15:09 HUOLTO Veritas Stadion 16:51 EK8 Laukkaniittu / 6,12 km (15:35-21:25) 17:06 EK9 Saukonoja / 14,21 km (15:50-21:45) 17:54 MAALI Kupittaanpuisto