Facebook Twitter Email Pinterest

Benjamin Korhola mukana Latvian EM-rallissa

30.06.2022 / Benjamin Korholan tiedotus

Benjamin Korhola osallistuu tulevana viikonloppuna Latviassa ajettavaan rallin EM-sarjan osakilpailuun Tet Rally Liepajaan. Tavoitteena on ajaa ehjä kisa ja saada oppia ja kokemusta.

Rallin SM-sarjassa SM4-luokassa kilpaileva Benjamin Korhola suuntasi kartturinsa Pekka Kelanderin kanssa heti juhannuksen jälkeen Latviaan. Kaksikko osallistuu tulevana viikonloppuna rallin EM-sarjaan (ERC) kuuluvan Tet Rally Liepajan ERC Junior -luokkaan Ford Fiesta Rally4 -autolla.

- Oli jo kauteen lähdettäessä ajatuksena, että joku ulkomaan kisa olisi kiva ajaa ja ajateltiin että tämä olisi hyvä vaihtoehto, kertoo Korhola.

Tet Rally Liepajan ohjelmassa 12 erikoiskoetta, jotka nuotitetaan torstaina ja perjantaina. Kisa starttaa perjantaina lähtöseremonioilla ja ensimmäinen erikoiskoe ajetaan lauantaina.

- Reittiin olen koittanut hieman videoiden kautta tutustua ja niiden perusteella vaikuttaa todella nopealta tiestöltä, kertoi Korhola ennen nuotitusta.

Tet Rally Liepaja on Korholalle ensimmäinen EM-ralli, ja sen myötä tavoitteet on asetettu realistisesti:

- Tavoitteena ajaa ehjä kisa ja saada kaikki kokemus ja oppi tulevaisuutta silmällä pitäen.

Tet Rally Liepajan aikataulu ja livetulosseuranta osoitteessa https://www.fiaerc.com/erc/wrcplus/live-timing/ 

Kuva: Merita Mäkinen

Pisteet top 5

1. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 63 pistettä AlavUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 52 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 50 pistettä PiekUA (Rally2)
4. Tommi Jylhä / Kimmo Nevanpää 29 pistettä JyvUA (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 28 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2025

     1. 17.-18.1. Hotelli IsoValkeinen SM-ralli Kuopio 250 v., Kuopio
     2. 30.1-1.2. 60. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
     3. 7.-8.3. SM Savonlinna Ralli, Savonlinna
     4. 23.-24.5. SM Red Devil Länsirannikon Ralli, Turku
     5. 11.-12.7. SM O.K. Auto-Ralli, Kouvola
     6. 15.-16.8. SM Ralli, Lahti
     7. 26.-27.9. SM Seinäjoki Ralli, Seinäjoki

SM-sarja sosiaalisessa mediassa