Facebook Twitter Email Pinterest

Kari Hämäläisen iskarin sivutuki petti erikoiskoe kolmosella

27.08.2022 / Timo Kutila

SM-rallisarjan kuudes osakilpailu ajettiin nyt lauantaina 27. elokuuta Mikkelissä. Rallissa ajettiin yhteensä seitsemän erikoiskoetta. Rallin lähtö oli Mikkelin satamasta kello kymmenen aikaan. Ennen rallia torstaina Kari Hämäläinen ja kartanlukija Mikko Lukka ulkoiluttivat Škoda R5 ralliautoa. Hauhonpohjan soraerikoiskokeella kaasuteltiin yli 35 km testiä Eero Räikkösen Printsportin huolenpidossa. Testipätkä oli erittäin hyvä tie, jossa vaativia ylityksiä ja keventäviä mutkia. Auton alusta, renkaat ja moottoritekniikka osoittautuivat jälleen luotettaviksi. Auto toimii kuin kello! Iltaa kohden lähdimme ajamaan Mikkeliin.
 
Perjantaina aloitimme aamupalan jälkeen reittiin tutustumisen. Mielenkiintoisen ja mielestämme onnistuneiden erikoiskokeiden nuotitus saatiin valmiiksi kello 17 pintaan. Erikoiskokeet kierrettiin kahteen kertaan, ensin tehtiin nuotit ja toisella kertaa ne tarkistettiin. Rallin videopätkät katsottiin vielä pariin kertaan iltatoimina. Hyvin nukutun yön ja ravitsevan aamiaisen jälkeen suunnattiin kohti huoltoaluetta ja sieltä Škoda R5 kanssa lähtölipulle.
 
Näin Mikkelin rallilauantai eteni:
 
EK1 Sattila 14,99 km
Sattilan erikoiskoe oli vauhdikas ja sisälsi myös pari kilometriä asfalttia. Kari kommentoi maalihaastat-telussa: ”Olemme täällä pitämässä hauskaa”. Avauspätkällä aika 7:37,8 luokan yksi 12. nopein.
 
EK2 Punkka 21,10 km
Kakkonen oli rallin haastavin ja pisin pätkä. Isoa kovavauhtista sekä myös tosi teknistä pientä tietä.
Paikkapaikoin tuli erittäin hyvin. Jarrutukset välillä liian aikaisin. Karin aika 13:13,3 oli luokan yksi 11.
Nyt kokonaiskisassa omassa SM1-luokasa 11.

EK3 Hangastemaa 1 14,90 km
Ensimmäisen huollon jälkeen oli vuorossa Hangastemaan ykkönen. Tämä erikoiskoe ajettiin rallissa kahteen kertaan kolmosena ja vitosena. Tällä erikoiskokeella auton tekniikka petti viidennessä oikeassa. Oikean iskunvaimentajan sivukiinnike rikkoutui ja rallissa oli edessä keskeytys. Pettynyt kilpailijapari suuntasi koteja kohti murheellisin mielin. Seuraavaksi suuntana Karin kotikisa Rantaralli lokakuun ensimmäisenä lauantaina.
 
Kuva: Jarno Saari 

Pisteet top 5

1. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 63 pistettä AlavUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 52 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 50 pistettä PiekUA (Rally2)
4. Tommi Jylhä / Kimmo Nevanpää 29 pistettä JyvUA (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 28 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2025

     1. 17.-18.1. Hotelli IsoValkeinen SM-ralli Kuopio 250 v., Kuopio
     2. 30.1-1.2. 60. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
     3. 7.-8.3. SM Savonlinna Ralli, Savonlinna
     4. 23.-24.5. SM Red Devil Länsirannikon Ralli, Turku
     5. 11.-12.7. SM O.K. Auto-Ralli, Kouvola
     6. 15.-16.8. SM Ralli, Lahti
     7. 26.-27.9. SM Seinäjoki Ralli, Seinäjoki

SM-sarja sosiaalisessa mediassa