Facebook Twitter Email Pinterest

Ralli SM keskustelutilaisuus Joensuun SM Itärallissa

16.06.2023 / Ralli SM / Viestintä

Joensuun SM Itärallin yhteydessä järjestettiin eilen torstai-iltana Ralli SM -sarjan keskustelutilaisuus, jossa paikalla olivat sarjan toteuttaja AKK Sports Oy:n edustajien lisäksi sarjan yhteistyökumppaneita, automaahantuojia, tiimien edustajia, rengastoimittajia, kilpailijoita sekä osakilpailujen ja kaupunkien edustajia.
 
Keskustelua käytiin Ralli SM -tuotteen lähihistoriasta, nykytilasta ja tulevaisuudesta hyvässä hengessä. Sarjan promoottori Mika Heinonen oli tyytyväinen keskustelutilaisuuden antiin.
 
"Yksi selkeä pyrkimys on sarjan mielenkiinnon nostattaminen. Siihen tarvitaan "häppeninkejä" eli viikonlopuista halutaan enemmän tapahtumaluonteisia, kilpailijoiden henkilöbrändäystä ja esimerkiksi somealustoilla toimimista ympärivuotisesti"
 
"Tälle oli ehdottomasti tilausta ja olen tyytyväinen, että saimme isolla joukolla keskusteltua sarjasta tuotteena. Me haluamme tietysti pitää sarjan elinvoimaisena ja tarvitsemme monia näkökulmia ja ideoita siinä onnistuaksemme." 
 
Kuva: Timo Uimi

Pisteet top 5

1. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 63 pistettä AlavUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 52 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 50 pistettä PiekUA (Rally2)
4. Tommi Jylhä / Kimmo Nevanpää 29 pistettä JyvUA (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 28 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2025

     1. 17.-18.1. Hotelli IsoValkeinen SM-ralli Kuopio 250 v., Kuopio
     2. 30.1-1.2. 60. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
     3. 7.-8.3. SM Savonlinna Ralli, Savonlinna
     4. 23.-24.5. SM Red Devil Länsirannikon Ralli, Turku
     5. 11.-12.7. SM O.K. Auto-Ralli, Kouvola
     6. 15.-16.8. SM Ralli, Lahti
     7. 26.-27.9. SM Seinäjoki Ralli, Seinäjoki

SM-sarja sosiaalisessa mediassa