Facebook Twitter Email Pinterest

Juha Salo: ”Taas neljäs”

18.06.2023 / Marko Mäkinen

Ralli SM-sarjan kesäkausi jatkui 60-vuotista taivaltaan juhlineella SM Itärallilla Joensuussa. SM1-luokan mitalitaistelussa mukana ajava Škodan Juha Salo ja Kristian Temonen taistelivat vielä kaksi erikoiskoetta ennen rallin maalia kilpailun kolmossijasta, johon matkaa oli vain 1,3 sekuntia.

Yksi pitkä hyppy rallin toiseksi viimeisellä EK:lla katkaisi takaa-ajotilanteen, ja Salo ajoi rallin maaliin jo varmistellen neljäntenä.

  - Me oltiin taas neljäs. Olimme hyvässä vauhdissa ja päivä lähti hyvin käyntiin. Oli ajo paljon helpompaa kuin viimeksi Seinäjoella. Säätömuutokset olivat onnistuneita. Toiseksi viimeisellä pätkällä hypättiin ja en sitten tiedä, mitä autollemme kävi. Käynti hukkui hetkeksi ja tehot katosivat. Ajoimme muutaman kilometrin ilman kunnon voimaa vakio-ohjelmalla. Kun aikani painelin niin sanotun ”paukun” katkaisijaa niin auto heräsi uudelleen henkiin ja pääsimme jatkamaan normaalisti.

- En myöskään onnistunut rengasseoksen valinnassa. Meillä oli iltapäivän lenkillä jo kulumaa paljon, eikä meillä ollut kyseiselle lenkille kuin kaksi uutta rengasta. Se oli näin jälkikäteen väärä ratkaisu, Salo myöntää.

Salo oli tyytyväinen Škodansa ajettavuuteen ja vauhtiin, vaikka tulos oli sama kuin edellisessä osakilpailuissa Seinäjoella.

- Oikeaan suuntaan menimme automme säätöjen kanssa. Terävin kärki jäi saavuttamatta ja Lahdessa sitten elokuussa seuraava yritys. Haastava ralli kaiken kaikkiaan, Salo summaa.

Ralli SM-sarja jatkuu 11.–12. elokuuta Lahdessa. Sarjan päätösosakilpailu ajetaan syyskuun lopulla Kokkolassa.

Epäviralliset lopputulokset SM Itäralli, Joensuu:
1. Jari Huttunen - Antti Haapala Škoda Fabia RS Rally2 42:52,8
2. Lauri Joona - Tuukka Shemeikka Škoda Fabia RS Rally2 + 20,4
3. Roope Korhonen – Anssi Viinikka Volkswagen Polo GTI R5 + 34,0
4. Juha Salo - Kristian Temonen Skoda Fabia Rally2 EVO + 1:02,4

SM-pistetilanne SM1-luokka 5/7 osakilpailua:
1. Jari Huttunen – Antti Haapala, Škoda Fabia Rally2 Evo, 90
2. Lauri Joona – Tuukka Shemeikka, Škoda Fabia Rally2 Evo, 90
2. Teemu Asunmaa – Ville Mannisenmäki, Škoda Fabia RS Rally2, 85
4. Juha Salo – Kristian Temonen, Škoda Fabia Rally2 Evo, 79

Kuva: Taneli Niinimäki

Pisteet top 5

1. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 63 pistettä AlavUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 52 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 50 pistettä PiekUA (Rally2)
4. Tommi Jylhä / Kimmo Nevanpää 29 pistettä JyvUA (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 28 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2025

     1. 17.-18.1. Hotelli IsoValkeinen SM-ralli Kuopio 250 v., Kuopio
     2. 30.1-1.2. 60. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
     3. 7.-8.3. SM Savonlinna Ralli, Savonlinna
     4. 23.-24.5. SM Red Devil Länsirannikon Ralli, Turku
     5. 11.-12.7. SM O.K. Auto-Ralli, Kouvola
     6. 15.-16.8. SM Ralli, Lahti
     7. 26.-27.9. SM Seinäjoki Ralli, Seinäjoki

SM-sarja sosiaalisessa mediassa