Facebook Twitter Email Pinterest

Kasarmilta Riihimäen SM-ralliin - Herranen odottavaisin mielin rallikauden avaukseen

11.01.2024 / Taneli Niinimäki / Toni Herranen Sports -tiedotus

Toni Herrasen ja kartanlukija Juho-Ville Koskelan rallikausi käynnistyy tulevana viikonloppuna Riihimäeltä, kun edessä on rallin SM-kauden avauskilpailu, SM Auto Sorsa Riihimäki-ralli.

20-vuotiaan Herrasen viime kausi päättyi haastavien vaiheiden jälkeen SM-kauden päätöskilpailun voittoon ja SM2-luokan pronssimitaliin. Alkavan kauden koitoksiin nuorukainen lähteekin odottavaisin mielin.

- Hyvät on fiilikset kauden alla. Nyt on taas ehditty vetämään happea viime kauden jälkeen. Oli aika raskas kausi, mutta se viimeisen kisan voitto loi taas uutta uskoa tulevaan ja helpotti omaa oloa aika paljon, Herranen sanoo.

Hiljattain varusmiespalvelukseen astunut Herranen ajaa tänä vuonna täyden kauden SM2-luokassa tutulla kalustolla. Ford Fiesta on laitettu viime vuoden tekniikkaongelmien jälkeen täyteen iskuun ja nuorukainen on valmis mestaruusjahtiin. Tavoitteissa on myös Flying Finn Future Star -titteli, jossa pääpalkintona on täydellinen kilpailupaketti ensi kesän Suomen MM-ralliin.

- Nyt on vähän erilainen kausi armeijan vuoksi edessä. Maanantaina astuttiin palvelukseen ja nyt sieltä heti suoraan Riihimäelle. Lähdetään kuitenkin täysillä metsästämään Suomen mestaruutta. Meidän luokassa on viime kaudelta tuttuja kovia kavereita, jotka menee kanssa varmasti kovaa, mutta heti ensimmäisestä kisasta lähtien vain voitto kelpaa.

- Välipäivinä päästiin ajamaan pari päivää testiä ja auto on kaikin puolin iskussa. Samalla saatiin Juho-Villen kanssa ensimmäiset kilometrit taskuun ja homma toimii, Herranen toteaa.

Riihimäen SM-rallissa ajetaan lauantaina yhteensä yhdeksän erikoiskoetta, joista ensimmäinen starttaa klo 11:26. Kilpailua pääset seuraamaan suorana lähetyksenä Moottoriurheilu.tv:n YouTube-kanavalta.

Kuva: Hannu Rainamo 

Pisteet top 5

1. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 63 pistettä AlavUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 52 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 50 pistettä PiekUA (Rally2)
4. Tommi Jylhä / Kimmo Nevanpää 29 pistettä JyvUA (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 28 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2025

     1. 17.-18.1. Hotelli IsoValkeinen SM-ralli Kuopio 250 v., Kuopio
     2. 30.1-1.2. 60. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
     3. 7.-8.3. SM Savonlinna Ralli, Savonlinna
     4. 23.-24.5. SM Red Devil Länsirannikon Ralli, Turku
     5. 11.-12.7. SM O.K. Auto-Ralli, Kouvola
     6. 15.-16.8. SM Ralli, Lahti
     7. 26.-27.9. SM Seinäjoki Ralli, Seinäjoki

SM-sarja sosiaalisessa mediassa