Vesa Hirvonen luottavaisena Mikkeliin
Ralli SM -sarjan kolmen viikon kilpailutauolla Vesa Hirvonen päätti lähteä kokeilemaan nelivetoisen rallitykin, Subaru Impreza WRX -mallin ominaisuuksia Kiteelle Tolosenmäen Talvisprintiin.
Nopeatempoinen sprinttikilpailu osoitti Hirvosen ranteiden olevan notkeassa kunnossa vieraasta kilpakalustosta huolimatta. Yleiskilpailun ykkössija lohkesi joensuulaiselle 4,81 sekunnin marginaalilla ennen Tapio Laurosen Mitsubishia.
"Hieman itsekin yllätyin lopputuloksesta, kun tiesin Laurosen vetävän tosi kovaa. Olin molemmilla kierroksilla nopein, mutta harmillisesti Tapsan toinen kierros meni pilalle teknisen ongelman takia", Hirvonen raportoi.
"Ratana tuo uusi Tolosenmäen sprinttitie on erinomainen ja se soveltuu mielestäni hyvin testikäyttöön. Hieno ja vaihteleva baana", Vesa kiitteli.
Vesa Hirvosen seuraava kova koitos odottaa jo ensi lauantaina, kun hän kilpailee tutulla Honda Civicillä SM2-luokan ja Nuorten SM-sarjan kärkitiloista Mikkelin SM-rallissa.
"Ajoin juuri kunnon testit valmennusryhmän leirillä, joten luottavaisena voin lähteä Vaakuna-ralliin. Viime vuonna sieltä lohkesi luokan kakkossija ja sitä edellisinä vuosinakin alueen tiet ovat sopineet meidän autokunnallemme", Hirvonen totesi.
"Hyvä kisa on varmasti tulossa meidän luokassamme. Tiedän, että varsinkin Kalle Pinomäki ja Ville Hautamäki ovat tosi nopeita, mutta laitetaan hanttiin parhaamme mukaan."