Facebook Twitter Email Pinterest

Toni Tuominen Mikko Markkulan luotsaamana SM-sarjan avaukseen

08.01.2020 / Toni Tuomisen tiedotus

Toni Tuominen ja vahvan kokemuksen omaava Mikko Markkula starttaavat Rovaniemellä 16.-18.1.2020 ajettavaan Arctic Lapland Rallyyn. Kilpailukalustona kaksikolla on Peugeot 208 R2, joka hankittiin Citroenin tilalle loppukaudella 2019. 

Kilpailuun on valmistauduttu muuttamalla nuottia ja nuotitustekniikkaa sekä hiomalla ajotekniikkaan liittyviä yksityiskohtia. Kauden avauksen tärkein tavoite onkin vakiinnuttaa uudet opitut asiat ja pyrkiä keräämään Rovaniemeltä mahdollisimman iso nippu SM-pisteitä kotiin tuotavaksi. 

Kauden toiseen kilpailuun Mikkeliin kartanlukijan paikalle palaa Tero Hanninen, Mikko Markkulan siirtyessä taustavoimiin, jatkaen kaksikon tukemista valmentajan roolissa. 

Tuomisen suunnitelmissa on ajaa koko SM-sarja ja tavoitteen eteen tehdään täysillä töitä, niin urheilullisella kuin taloudellisellakin puolella. 

Kuva: Toni Tuomisen tiedotus 

Pisteet top 5

1. Teemu Asunmaa / Ville Mannisenmäki 67 pistettä Alavuden UA (Rally2)
2. Juha Salo / Kristian Temonen 55 pistettä Karkkilan UA (Rally2)
3. Jari Huttunen / Antti Haapala 50 pistettä KiuUA (R5)
4. Lauri Joona / Tuukka Shemeikka 47 pistettä SAU (Rally2)
5. Juuso Metsälä / Jaakko Jäntti 33 pistettä KeurUA (R5)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2023

1) 12.-14.1. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
2) 3.-4.2. IsoValkeinen SM-Ralli Kuopio
3) 3.-4.3. SM Jyväskylän Talviralli, Jyväskylä
4) 19.-20.5. SM Pohjanmaa Ralli, Seinäjoki
5) 16.-17.6. SM Itäralli, Joensuu
6) 11.-12.8. SM-Ralli, Lahti
7) 29.-30.9. SM-Ralli, Kokkola

SM-sarja sosiaalisessa mediassa