Kalle Markkanen testimielessä Askolan Granit -ralliin
Elokuun 29. päivä Keravan seudulla ajettava Askolan Granit -ralli on Nuorten ja Junioreiden suomenmestaruusosakilpailu ja samalla erinomainen tilaisuus myös muille SM-kuljettajille testata kalustoaan ja vauhtiaan. Myös Kalle Markkanen ja Kristian Temonen lähtevät reitille hakemaan säätöjä viimeiseen SM-ralliin Kokkolaan.
Rallin SM-sarjassa SM1-luokassa ajavat Kalle Markkanen ja Kristian Temonen ajavat ennen viimeistä SM-sarjan osakilpailua Kokkolassa kaksiosaisen testiohjelman, josta Keravalla on vuorossa ensimmäinen. Testeissä haetaan parhaita mahdollisia säätöjä syksyn koitoksiin.
- Erinomainen testikisahan tämä on ja mahtavaa päästä taas Keravalle. Kolmatta vuotta nyt osallistutaan ja Skodallahan me ensimmäinen kilpailu juuri täällä ajettiin. Lähdetään tekemään hyvä testi ja voitto mielessä, Kalle Markkanen pohtii.
Reitille ensimmäisenä starttaavat nuorten ja junioreiden SM-sarjan osallistujat, Kalle ja Kristian lähtevät numerolla 76. Keravalta klo 14.00 lähtevä kilpailu pitää sisällään neljä erikoiskoetta ja maaliin parivaljakkoja odotellaan illansuussa. SM-sarjan kuljettajiakin on mukana monia.
- Syysvirkistäytyminen ei tästä voi parantua eli lähdetään nauttimaan ja tekemään hyvää testiä. Viimeksi Jari-Matti Latvala vei meiltä yleiskilpailuvoiton, mutta nyt pistetään kovasti kampoihin ja tuodaan isoimmat pystit kotiin, naureskelee Kalle Markkanen hyväntuulisena.
Kilpailun kulkua voit seurata Rallin SM-sarjan sivuilta sekä sosiaalisesta mediasta. Myös Kallen sosiaalisen median kanavat kannattaa ottaa haltuun, jotta pysyt kärryillä!
Kuva: Timka Seppänen