Facebook Twitter Email Pinterest

Roope Korhonen kärjessä Tuurin yötauolle - "Aika hienoa on laskea"

08.03.2024 / Ralli SM / Viestintä

Rallin suomenmestaruussarjan kolmas osakilpailu ja samalla talvikauden päättävä kisa, Alavuden seudulla ajettava SM Tuuri Ralli käynnistyi kahdella ensimmäisellä illan pimeydessä ajetulla erikoiskokeella. Räväkimmin rallin aloitti SM1-luokan pistekärki Roope Korhonen. 

Kauden avauskilpailussa voiton ja toisesta kakkosijan napannut Toyota Yaris -kuski Korhonen ajoi rallin molemmille avausillan erikoiskokeille pohja-ajat ja siirtyy yötauolle mukavassa 7,1 sekunnin johtoasemassa

- Hyvä fiilis löytyi heti ykkösellä, kakkosella vähän tuskailin kääntymisen kanssa pari kertaa. Aika hienoa on silti laskea tässä kelissä. Koitetaan pysyä Teemun vauhdissa huomennakin. 

Kotiralliaan Alavudella ajavaa Skodan Teemu Asunmaata povattiin monissa spekulaatioissa jopa ylivoimaiseksi, mutta ainakaan illan erikoiskokeilla ei Asunmaan vauhti aivan riittänyt Korhosen kyytiin. 

Asunmaan perässä kolmantena toiseen kisapäivään lähtee Hyundai-kuljettaja Benjamin Korhola, joka jäi Korhosesta 11,2 sekuntia avauspäivän pätkillä. 

SM-luokkien ulkopuolella kilpaileva kotikylän suosikki Jari-Matti Latvala aloitti vauhdikkaasti historic-luokan Toyota Celicallaan. Eroa huomattavasti modernimmilla autoilla ajaviin kilpakumppaneihin on avauspäivän jälkeen 32 sekuntia. 

- Älytön pito. Tuntuu että on tulossa vanhaksi tai meillä on huonot valot kun ei meinaa mitään nähdä. Hauskaa oli, mutta enemmän pitää ajaa poikittain, Latvala naureskeli. 

Henri Hokkala aloitti SM2-luokassa lyömällä muille luun kurkkuun. Eroa toiseksi ajavaan Toni Herraseen kertyi illan päätteeksi 10 sekuntia reilun 20 erikoiskoekilometrin jälkeen.

- On tosi siistiä, tajuton pito ja tasainen joka puolella, kun tykkään ajaa kylki edellä ja vähän paiskoa autoa, Hokkala fiilisteli. 

Kolmantena luokassa aloitti Jooa Iivari, jolla eroa kärkeen on jo lähes 20 sekuntia. 

SM3-luokassa Tuukka Kauppinen ei antanut muille mahdollisuuksia, vaikka joutui ajamaan ensimmäisen erikoiskokeen ilman lisävaloja. Kauppinen rykäisi illan erikoiskokeet peräti 15 sekuntia vauhdikkaammin kuin kovin kilpakumppani Leevi Lassila

- Ykkösellä ei toiminut valot, aika pimeeseen sai tyrkätä. Onneksi päästiin sentään maaliin, aika monessa paikassa oli poistuminen lähellä. Fiilis on kuitenkin hyvä ja pitoa on hurjasti, Kauppinen totesi. 

Niko Kalmi aloitti rallin kolmannella sijalla, mutta eroa kärkeen on lähes 45 sekuntia. 

SM4-luokassa saatiin pienoinen yllätys, kun Henri Sääskilahti päätti päivän kärkipaikalla 1,2 sekuntia ennen sarjakärki ja molemmat kauden edellisistä osakilpailuista voittanutta Ville VatastaAaron Holopainen avasi päivän kolmantena 15 sekuntia kärjelle jääneenä. 

- Ensimmäisellä pätkällä kypäräpuhelimista loppui patterit, joka sotki rytmin. Tälle kakkoselle joutui sitten yrittämään ja olisin jopa yllättynyt jos oltaisi jääty, Sääskilahti arvioi. 

Sarjakolmosena Tuuriin saapunut Lauri Halonen joutui vetäytymään kilpailusta ennen rallin lähtöä sairastumisen vuoksi. 

Ford Fiesta S2000:ta piiskaava Pekka Keski-Korsu johtaa odotetusti SM5-luokkaa. Keski-Korsun vauhtiin ei muilla ollut mitään asiaa, sillä toisena oleva Miikka Vuokila jäi peräti 21 sekuntia luokan ykkösestä. Kim Niemi on aivan Vuokilan kannassa kolmantena, 2,5 sekunnin päässä. 

Ralli jatkuu huomenna kilpailun kolmannella erikoiskokeella klo 10:43. Ohjelmassa on vielä viisi erikoiskoetta, ennen klo 15:50 Keskisen Kyläkaupalla käynnistyviä maalijuhlallisuuksia. 

SM Tuuri Rallia voi seurata tuttuun tapaan Moottoriurheilu TV:n suorien lähetyksien välityksellä. Tulospalvelu, GPS-seuranta ja väliajat löytyvät sarjan verkkosivuilta osoitteesta rallism.fi

Ilmoittautuneiden lista »
Sarjasäännöt »
Tiimimestaruuskilpailu »

Vastaa Ralli SM -sarjan kävijäkyselyyn ja voita rallipassit Suomen MM-ralliin »

SM Tuuri Ralli: Tulokset EK 2/7

SM1
1. Roope Korhonen 10:29,6 
2. Teemu Asunmaa +7,1
3. Benjamin Korhola +11,3
4. Yuki Yamamoto +12,2
5. Niclas Grönholm +18,9

SM2
1. Henri Hokkala 11:06,3 
2. Toni Herranen +10,2
3. Jooa Iivari +19,2
4. Petr Borodin +24,8
5. Jesse Kallio +29,5

SM3
1. Tuukka Kauppinen 11:31,5 
2. Leevi Lassila +15,9
3. Niko Kalmi +44,7
4. Giovanni Trentin +52,7
5. Ossi Pohjanharju +59,6

SM4
1. Henri Sääskilahti 12:42,8 
2. Ville Vatanen +1,2
3. Aaron Holopainen +15,5
4. Aatu Hakalehto +24,7
5. Roope Hirvonen +29,4

SM5
1. Pekka Keski-Korsu 11:29,4 
2. Miikka Vuokila +21,5
3. Kim Niemi +23,0
4. Rasmus Tuominen +23,9
5. Arto Juolahti +32,7

Kaikki tulokset »

SM Tuuri Ralli: reitti & aikataulu

SM Tuuri Rallissa ajetaan lauantaina viisi erikoiskoetta. Rallin kaikki keskeiset toiminnot löytyvät Keskisen Kyläkaupalta, Tuurin kylästä (Onnentie 7, 63610 Tuuri). Kyläkaupan alueella ajetaan myös rallin yleisöerikoiskoe lauantaina klo 13:20 alkaen. Yleisöllä on Kyläkaupan erikoiskokeelle vapaa pääsy. 

Lauantai 9.3.

09:30 HUOLTO Keskisen Kyläkauppa
10:43 EK3 Vuorimäki / OP Sydänmaa - 14,99 km
11:14 EK4 Sapsalampi / Alavuden Kumi Oy - 14.38 km
12:07 HUOLTO Keskisen Kyläkauppa
13:20 EK5 Keskisen Kyläkauppa - 2,50 km
13:50 HUOLTO Keskisen Kyläkauppa
14:28 EK6 Ritola / MR Tuote - 28,25 km
15:12 EK7 Salmenkylä / Isoahon Sorvaamo Oy - 11,70 km
15:51 MAALI Keskisen Kyläkauppa

Erikoiskoekilometrit: 71,82 km

Livelähetykset Moottoriurheilu TV:ssä: Lauantai »
------------
Ralliliput ennakkoon Corego shopista »
------------
Reittikartta » 

Flying Finn Future Star

Suomi on kuuluisa kansainvälisesti menestyneistä rallikuljettajistaan - niin menneinä vuosina, nyt kuin toivottavasti tulevaisuudessakin.

Suomen MM-rallin, Secto Rally Finlandin, järjestäjä AKK Sports Oy, perusti vuonna 2014 lupaavia rallikuljettajia kartoittavan Flying Finn Future Star -ohjelman vauhdittaakseen nuorten lahjakkuuksien tietä kohti kansainvälistä läpimurtoa ja maailman huippua.

Ohjelman voittanut kuljettaja on saanut alusta asti merkittävän palkinnon. Vuonna 2024 palkintona voittajalle tarjotaan osallistuminen vuoden 2024 Secto Rally Finlandiin. Hän pääsee näyttämään taitojaan Suomen MM-rallin sorateillä täydellisellä kilpailupaketilla, sisältäen M-Sportin Ford Fiesta Rally3 -auton ja huoltokokonaisuuden: Pirellin renkaat, polttoaineet, osallistumismaksut, testin ennen kisaa, koulutuksen ja valmennuksen, kuin myös konsultoinnin PR- ja mediasuhteiden hoitamiseen.

Lue Flying Finn Future Star ohjelmasta lisää täältä.

Ralli SM -kalenteri 2024

1) 12.-13.1. SM Auto Sorsa Riihimäki-Ralli, Riihimäki (RSJM)
2) 1.-3.2. 59. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
3) 8.-9.3. SM Tuuri Ralli, Alavus (RSJM)
4) 24.-25.5. SM Mad-Croc Länsirannikon Ralli, Turku (RSJM)
5) 14.-15.6. SM Pohjanmaa Ralli, Seinäjoki (RSJM)
6) 23.-24.8. SM Ralli Lahti, Lahti (RSJM)
7) 4.-5.10. SM Ralli Kitee, Kitee (RSJM)

Yhteystiedot

Rallin lajipäällikkö

Henrik Frank
henrik.frank@autourheilu.fi
040 534 9977

Promoottori 

Mika Heinonen
mika.heinonen@autourheilu.fi
045 7730 5990

Kaupalliset asiat

Lassi Liimatainen
lassi.liimatainen@autourheilu.fi
050 325 1120

Seuraa Ralli SM -sarjaa

www.rallism.fi
Facebook
Instagram
YouTube
Twitter 
TikTok

Seuraa Tuuri Rallia

www.tuuriralli.fi
Facebook
Instagram

Kuva: Loudlife Media / AKK

Pisteet top 5

1. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 63 pistettä AlavUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 52 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 50 pistettä PiekUA (Rally2)
4. Tommi Jylhä / Kimmo Nevanpää 29 pistettä JyvUA (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 28 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2025

     1. 17.-18.1. Hotelli IsoValkeinen SM-ralli Kuopio 250 v., Kuopio
     2. 30.1-1.2. 60. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
     3. 7.-8.3. SM Savonlinna Ralli, Savonlinna
     4. 23.-24.5. SM Red Devil Länsirannikon Ralli, Turku
     5. 11.-12.7. SM O.K. Auto-Ralli, Kouvola
     6. 15.-16.8. SM Ralli, Lahti
     7. 26.-27.9. SM Seinäjoki Ralli, Seinäjoki

SM-sarja sosiaalisessa mediassa