Facebook Twitter Email Pinterest

Rallin SM-kausi huipentui Kiteellä - Roope Korhoselle ensimmäinen SM1-luokan Suomen mestaruus

06.10.2024 / Ralli SM / Viestintä

Rallin suomenmestaruussarjan kauden 2024 viimeinen osakilpailu ajettiin lauantaina 5. lokakuuta Kiteellä. Kauden päätöksessä riitti moneen luokkaan vielä hurjasti panoksia ja kisa tarjosikin jännittävää autourheiluviihdettä aivan viimeisille metreille saakka. SM-sarjan kuninkuusluokan (SM1) mestariksi ajoi Laukaan Moottorimiehiä edustava Roope Korhonen Toyota GR Yaris Rally2 -autolla. 

Rallin SM -sarjan viimeinen osakilpailu käynnistyi SM1-luokan osalta lauantaina sastamalalaisen Lauri Joonan heilutellessa tahtipuikkoja. Kiteen osakilpailu on Joonalle vasta toinen tämän kauden SM-sarjassa, kun keskittyminen on ollut enemmän rallin MM-sarjan WRC2-luokassa. 

Mitalisijoja lopullisessa pistetaulukossa Joona ei siis tullut hätyyttelemään, vaan keskittyi lyömään kiilaa luokan vakiokuskeihin rallin tuloksissa. Joona avasi kisan vahvasti ja otti kärkipaikan haltuun 8,9 sekunnin erolla, kun kisassa saavuttiin ensimmäiselle huoltotauolle. 

Vahva tekeminen jatkui koko loppupäivän ja toiselle huoltotauolle etumatka oli kasvanut jo 12 sekuntiin. Viimeiselle kolmen erikoiskokeen lenkille ei tarvinnut enää lähteä repimään, voitto varmistui yli puolen minuutin erolla. 

Mestaruuskamppailu käytiin Laukaan Roope Korhosen ja hallitsevan Suomen mestarin Alavuden Teemu Asunmaan välillä. Korhonen starttasi kisaan 20 pisteen johtoasemassa, joten hänelle riittäisi Asunmaan voittaessa neljäskin sija mestaruuden varmistamiseksi. 

Korhonen teki työtä käskettyä ja piti Asunmaan varmasti takanaan loppuun saakka. Rautio Motorsportin kuljettaja oli maalissa Joonan jälkeen toisena, Asunmaan jäädessä kolmanneksi. Korhonen ja kartanlukija Anssi Viinikka pääsivät näin juhlimaan ensimmäistä SM1-luokan Suomen mestaruuttaan vakuuttavan kauden päätteeksi. Pisteissä eroa Asunmaahan kertyi lopulta 25 pisteen verran. 

- Hyvältä tuntuu. Mestaruus oli meidän tämän kauden tavoitteena. Kauteen mahtui hyviä ralleja, mutta myös niitä huonompia. Johdettiin kuitenkin sarjaa alusta loppuun saakka, joten siinä mielessä erittäin onnistunut kausi, Korhonen kertasi kisan maalissa. 

Asunmaan kautta väritti puolestaan talvella Tuurin SM-rallissa tullut hylkäys, eivätkä kesäkauden hyvätkään otteet lopulta kantaneet riittävän pitkälle mestaruustaistossa. Asunmaa oli maalissa kuitenkin tyytyväinen sijoitukseensa. 

- Kauteen nähden hyvä loppusijoitus. Meillä ei ollut tarkoitus kaikkia kisoja edes ajaa, joten kyllä tässä ihan tyytyväinen pitää olla, Asunmaa kertasi. 

SM-pronssille kesti Benjamin Korhola, jonka viimeinen osakilpailu oli kuitenkin lohduton. Heti avauspätkällä Hyundai-kuski kärsi teknisistä ongelmista ja putosi kauas kärjestä. Seuraavalle auto saatiin kuntoon, mutta kirivaihde yltyi liian kovaksi ja Hyundai päätyi pitkälle kiteeläiseen metsikköön rajun ulosjon myötä. 

Anssi Rytköselle tarjottiin tässä kohtaa avaimia mitaliin, mutta konkarin vauhti ei tänään riittänyt viidettä sijaa korkeammalle. Neljännellä sijalla Rytkönen olisi päässyt juhlimaan pronssista mitalia, nyt eroa mitaliin jäi vaivaiset kaksi pistettä. 

Ville Vataselle jo vuoden neljäs SM-mitali 

SM2-luokassa mestaruuden jo kauden viidennessä osakilpailussa Seinäjoella varmistanut Henri Hokkala joutui yllättäen taipumaan paikalliskuski Ville Vataselle. Vatanen oli itse varmistanut samaisessa Seinäjoen osakilpailussa itselleen SM4- ja Nuorten SM -luokkien mestaruudet ja pystyi näin vaihtamaan kauden kahteen viimeiseen kisaan SM2-luokkaan. 

Vatasen kausi saikin upean päätöksen, kun jo Lahden kisan voittanut "Uskalin Raketti" otti Kiteellä jo toisen peräkkäisen luokkavoittonsa SM2-luokassa todella suvereenin näytöksen päätteeksi. Samalla Vatanen nousi Hokkalan ja Jesse Kallion jälkeen luokan viimeiselle mitalisijalle. 

- Aivan mahtava tulos, tämä kausi on ollut meiltä todella vahva. Tämäkin kisa oli todella hyvää tekemistä meiltä, hieman toki yllätyin, että oltiin näinkin hyvässä vauhdissa, Vatanen kertoi onnellisena. 

SM-mitali oli ensi viikolla 18 vuotta täyttävän Vatasen tämän vuoden neljäs, sillä edellä mainittujen mestaruuksien lisäksi Vatanen on saamassa mitalin myös Rallisprint SM -sarjassa, joka sekin on hyvin suurella todennäköisyydellä kultainen. "Ei hullumpi kausi", voisi joku todeta". 

Kauppinen nousi SM3-luokan mestariksi

SM3-luokan mestaruuskamppailu oli ennakkoon kauden päätöksen tiukin. Ei siitä lopulta sellaista saatu, kun pistekakkosena matkaan startannut Tuukka Kauppinen oli jopa vakuuttavan ylivoimainen. Kuuden pisteen takamatkalta startannut Kauppinen ajoi varmaan voittoon 23 sekunnin turvin ennen upeasti toiseksi ajanutta Italian Valentino Leddaa, joka otti kauden ensimmäisen palkintopallisijoituksensa kreivin aikaan. 

- Oli tosi hyvä fiilis ajoon ja hienoa, että sai kuitenkin ajaa kilpaa koko kisan. Lopussa saatiin sitten hyvää eroa tehtyä ja päästiin jo hiukan rauhoittamaan. Kausi oli nousujohteinen, talvi oli vaikea Tunturin voittoa lukuun ottamatta, mutta kesäksi saatiin sitten paletti kasaan, Kauppinen kommentoi. 

Lassila ei missään vaiheessa päässyt kunnon vauhtiin ja oli maalissa vasta luokan neljäs. Se riitti toki tuomaan erittäin tasaisen kauden ajaneelle Lassilalle SM-hopeaa. Lassila valittiin myös Flying Finn Future Star -kisan voittajaksi ja hän pääsi palkintona ajamaan Suomen MM-rallissa Ford Fiesta Rally3-autolla. 

SM-pronssia ottaa paikallisväriä edustava Joni Korhonen, joka oli myös tämän päivän kisassa kolmas. Mitali on Korhoselle ensimmäinen SM-sarjassa. 

Halonen päätti kautensa toiseen perättäiseen voittoon

SM4-luokassa panoksena Kiteellä oli enää hopea- ja pronssimitalien kohtalot. Tomi Tikkinen starttasi kisaan kakkossijalta, mutta joutui taipumaan neljänneltä sijalta startanneelle Lauri Haloselle.

Sarjan kuopuskuljettaja jatkoi siitä mihin Lahden osakilpailussa jäi ja kuittasi toisen peräkkäisen luokkavoiton, joka riitti nostamaan 14-vuotiaan huippulupauksen kuudella pisteellä ohi Tikkisestä.

- Hyvä päivä ja vauhti oli hyvää. Ihan ei tarvinnut maksimia mennä, mutta kyllä varsinkin aluksi sai ihan ajaa, Halonen kertoi. 

Ville Vatanen oli varmistanut luokan mestaruuden jo kesäkuisessa Seinäjoen osakilpailussa. 

Lähdeniemelle ensimmäinen yleisen luokan Suomen mestaruus

Arttu Lähdeniemi lähti Kiteen osakilpailuun turvallisen tuntuisessa 17 pisteen johtoasemassa. Lähdeniemi tekikin tarvittavan, eikä lähtenyt tekemään sankaritekoja, vaan ajeli varmasti maaliin.

Pientä draamaa saatiin kuitenkin kisan loppupuoliskolla, kun Lähdeniemen Mitsubishin vaihdelaatikko oli sanoa sopimuksensa täysin irti. Lähdeniemi joutui köröttelemään kolmosvaihteella loppukisan, mutta selvisi maaliin ja pääsi tuulettamaan mestaruutta. 

- Tämän päivän ainoa tavoite oli mestaruuden varmistaminen ja siihen pystyttiin. Liian varovasti lähdettiin liikkeelle ja sitten tuli tekniikkamurheet, mutta onneksi päästiin maaliin, Lähdeniemi kertoi helpottuneena. 

Pekka Keski-Korsu oli Lähdeniemen ainoa uhkaaja, mutta hänen kisansa päättyi kahdeksannelle erikoiskokeelle tekniikkavikaan. Keski-Korsu ottaa kuitenkin sarjassa hopeaa. 

Luokan voittoon ja ensimmäiseen henkilökohtaiseen sellaiseen ajoi Rasmus Tuominen, joka oli koko päivän luokan vakuuttavin kuljettaja. Tuominen nousikin sarjan neljänneltä sijalta samalla viimeiselle mitalisijalle ohi Miikka Vuokilan. 

Fixus SM Ralli Kiteen koostelähetys esitetään Yle TV2:ssa ja Areenassa sunnuntaina 6.10. klo 18. Ralli SM -sarjan kausi 2025 käynnistyy Kuopiossa 17.-18. tammikuuta. 

Sarjasäännöt »
Tiimimestaruuskilpailu »

Vastaa Ralli SM -sarjan kävijäkyselyyn ja voita hyttipaketti Drivers on the Rocks -palkintogaalaristeilylle »

Alustavat tulokset: Fixus SM Ralli Kitee

SM1

1. Lauri Joona 49:08,5 
2. Roope Korhonen +31,6
3. Teemu Asunmaa +40,0
4. Jooa Iivari +1:32,5
5. Anssi Rytkönen +2:02,9

SM2

1. Ville Vatanen 51:36,6 
2. Henri Hokkala +51,2
3. Jani Lahtinen +3:43,4

SM3

1. Tuukka Kauppinen 53:23,8 
2. Valentino Ledda +23,5
3. Joni Korhonen +24,1
4. Leevi Lassila +24,1
5. Niko Kalmi +1:09,0

SM4

1. Lauri Halonen 56:39,7 
2. Aatu Hakalehto +1:02,1
3. Miska Tuomisto +1:13,4
4. Tomi Tikkinen +1:20,3
5. Matias Nevalainen +1:54,2

SM5

1. Rasmus Tuominen 51:47,9 
2. Arttu Lähdeniemi +5:29,5
3. Tuomas Viren +8:30,6

Kaikki tulokset »

Alustava pistetilanne: 7/7 osakilpailua

Tiimit

1. Rautio Motorsport 317p
2. RTE-Motorsport 297p
3. Ouneva Oy 213p
4. Printsport 154p
5. TGS Motorsport 114p

SM1

1. Roope Korhonen 138p
2. Teemu Asunmaa 113p
3. Benjamin Korhola 79p
4. Anssi Rytkönen 78p
5. Tommi Jylhä 52p

SM2

1. Henri Hokkala 159p
2. Jesse Kallio 70p
3. Ville Vatanen 59p
4. Jooa Iivari 40p
5. Ville Ruokanen 23p

SM3

1. Tuukka Kauppinen 136p
2. Leevi Lassila 124p
3. Joni Korhonen 93p
4. Valentino Ledda 69p
5. Niko Kalmi 64p

SM4

1. Ville Vatanen 127p
2. Lauri Halonen 93p
3. Tomi Tikkinen 87p
4. Aatu Hakalehto 62p
5. Henri Sääskilahti 61p

SM5

1. Arttu lähdeniemi 145p
2. Pekka Keski-Korsu 103p
3. Rasmus Tuominen 97p
4. Miikka Vuokila 67p
5. Tuomas Viren 40p

Kaikki pisteet »

Suomen mestarit 2024

Tiimit

Rautio Motorsport

SM1

Kuljettaja: Roope Korhonen
Kartanlukija: Anssi Viinikka

SM2

Kuljettaja: Henri Hokkala
Kartanlukija: Kimmo Pahkala

SM3

Kuljettaja: Tuukka Kauppinen
Kartanlukija: Veli-Pekka Karttunen

SM4

Kuljettaja: Ville Vatanen 
Kartanlukija: Hannu Lamminen

SM5

Kuljettaja: Arttu Lähdeniemi 
Kartanlukija: Jukka Toivonen

Ralli SM -kalenteri 2024

1) 12.-13.1. SM Auto Sorsa Riihimäki-Ralli, Riihimäki (RSJM)
2) 1.-3.2. 59. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
3) 8.-9.3. SM Tuuri Ralli, Alavus (RSJM)
4) 24.-25.5. SM Mad-Croc Länsirannikon Ralli, Turku (RSJM)
5) 14.-15.6. SM Pohjanmaa Ralli, Seinäjoki (RSJM)
6) 23.-24.8. Future SM-ralli, Lahti (RSJM)
7) 4.-5.10. SM Ralli Kitee, Kitee (RSJM)

Ralli SM -kalenteri 2025

1) 17.-18.1.2025 SM Ralli, Kuopio
2) 31.1-1.2.2025 60. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
3) 7.-8.3.2025 SM Savonlinna Ralli, Savonlinna
4) 23.-24.5.2025 SM Länsirannikon Ralli, Turku
5) 13.-14.6.2025 SM Ralli, Kouvola
6) 22.-23.8.2025 SM Ralli, Lahti
7) 26.-27.9.2025 SM Seinäjoki Ralli, Seinäjoki

Yhteystiedot

Rallin lajipäällikkö

Henrik Frank
henrik.frank@autourheilu.fi
040 534 9977

Promoottori 

Mika Heinonen
mika.heinonen@autourheilu.fi
045 7730 5990

Kaupalliset asiat

Lassi Liimatainen
lassi.liimatainen@autourheilu.fi
050 325 1120

Seuraa Ralli SM -sarjaa

www.rallism.fi
Facebook
Instagram
YouTube
Twitter 
TikTok

Seuraa Kiteen SM-rallia

www.smrallikitee.fi
Facebook
Instagram
Twitter
YouTube
Sportity

Kuva: Taneli Niinimäki / AKK

 

Pisteet top 5

1. Teemu Asunmaa / Tuukka Shemeikka 63 pistettä AlavUA (Rally2)
2. Tuukka Kauppinen / Sebastian Virtanen 52 pistettä Huuha UA (Rally2)
3. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 50 pistettä PiekUA (Rally2)
4. Tommi Jylhä / Kimmo Nevanpää 29 pistettä JyvUA (Rally2)
5. Niclas Grönholm / Samu Vaaleri 28 pistettä EMSC (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2025

     1. 17.-18.1. Hotelli IsoValkeinen SM-ralli Kuopio 250 v., Kuopio
     2. 30.1-1.2. 60. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
     3. 7.-8.3. SM Savonlinna Ralli, Savonlinna
     4. 23.-24.5. SM Red Devil Länsirannikon Ralli, Turku
     5. 11.-12.7. SM O.K. Auto-Ralli, Kouvola
     6. 15.-16.8. SM Ralli, Lahti
     7. 26.-27.9. SM Seinäjoki Ralli, Seinäjoki

SM-sarja sosiaalisessa mediassa