Facebook Twitter Email Pinterest

Mikko Hirvonen - Jarmo Lehtinen Rovaniemellä

28.01.2011 / Mikko Hirvonen - Jarmo Lehtinen Rovaniemellä

press-mikko.jpg

Mikko Hirvonen ja Lehtinen osallistuivat myös lehdistötilaisuuteen. He lensivät torstaina illalla Suomeen Ruotsin testeistä ja aamukoneella suoraan Rovaniemelle lehdistön tentanttavaksi. Tomi Tuominen esitti pari kysymystä ennen kuin mediaväki pääsi tekemään haastatteluja.

TT: Mikko, minkälainen auto on Fordin uusi auto?
Mikko: Tällä hetkellä vähän ruttunen.... meillä oli silti oikein hyvä testi. Paljon on muuttunut, autot ovat mm. kooltaan pienempiä. Kyllä entiseen autoon ajamisessa on selviä eroja, muttei sentään paljoa. Rähinää näissä on vähän erimalliin, 6-vaihteiset laatikot ja kone ärjyy vähän eri malliin. Joutuu ajamaan tätä vähän enemmän kuin Focusta, aika makeeta se kyllä on. Todellista ajamisen meininkiä on kyllä nyt. Autoa joutuu vähän paiskomaan enemmän, ja mutkissa on vähän enemmän tekemistä kuin ennen kun autossa oli aktiivilukko.
Neloselle asti tämä menee tosi makeesti, kiihtyy tosi rivakasti ja kuulostaa hienolta.

Jarmo Lehtinen toi kartanlukijan näkemyksen kuljettajan nykyisistä toimista autossa.
"On auto kapeampi, nyt istumme melkein sylikkäin, näen sivusilmällä tosi hyvin Mikon touhuamisen ja välillä tuntuu että käsijarru on ihan sylissä. Selvästi on läheisempi tunnelma uudessa autossa."

"Uudella autolla on kyllä tosi hieno lähteä uuteen kauteen. Vanhan auton "elinkaari" oli nyt tässä, toivotaan, että kaudesta tulee meidän kannaltamme hyvä. Oikeastaan vasta Meksikon kisan jälkeen näemme sitten tarkemmin, minkälaiset ovat todelliset voimasuhteet kärkiautojen kesken."

Pisteet top 5

1. Esapekka Lappi / Enni Mälkönen 50 pistettä PiekUA (Rally2)
2. Lauri Joona / Antti Linnaketo 33 pistettä SAU (Rally2)
3. Tuukka Kauppinen / Topi Luhtinen 18 pistettä HuuhaUA (Rally2)
4. Benjamin Korhola / Patric Öhman 15 pistettä VihUA (Rally2)
5. Takumi Matsushita / Pekka Kelander 14 pistettä JPN (Rally2)

< Katso kaikki >

Kalenteri 2026

    1. 16.-17.1. SM Ralli Mikkeli, Mikkeli
    2. 29.-31.1. 61. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
    3. 27.-28.2. SM Auto Sorsa Riihimäki-ralli, Riihimäki
    4. 22.-23.5. SM Imatra Ralli, Imatra
    5. 12.-13.6. SM Jyväskylä Ralli, Jyväskylä
    6. 14.-15.8. Fixus SM Ralli Kitee, Kitee
    7. 25.-26.9. SM Porvoon Autopalvelu Ralli, Porvoo

SM-sarja sosiaalisessa mediassa