Rovanperä ja Evans tähdittämään Rovaniemen SM-rallia - "Tunturirallissa" luvassa huima kansainvälinen kattaus
Rovaniemellä 2.-3. helmikuuta ajettava legendaarinen, jo 59. kertaa ajettava Arctic Lapland Rally, tutummin Tunturiralli, keräsi ilmoittautuneiden listalle huiman kansainvälisen kattauksen. Suurin huomio keskittyy luonnollisesti Toyotan MM-rallitiimin ilmoittamiin Kalle Rovanperään ja tiimikaveri Elfyn Evansiin.
Perinteisesti Ralli SM -kauden avauskisana toiminut Arctic Lapland Rally otti tänä vuonna paikan sarjan toisena kisana. Siirto tammikuun puolivälistä helmikuun alkuun tarjoaa Ruotsin MM-ralliin tähtääville kuljettajille oivan testimahdollisuuden.
Voitaneen sanoa, että siirto oli onnistunut. Kaikkiaan 124 autokuntaa starttaa perjantaina 2. helmikuuta Rovaniemen Lordin Aukiolta kohti rallin avauspätkää. Kansainvälisiä kuljettajia näistä on huimat 33. Määrä on sellainen, johon tuskin on ylletty ainakaan SM-rallien lähihistoriassa.
Keihäänkärkenä ilmoittautuneissa on kaksinkertainen rallin maailmanmestari Kalle Rovanperä, joka on osallistunut Rovaniemen SM-osakilpailuun kerran aikaisemmin vuonna 2020 ja samoilla teillä ajettuun MM-osakilpailuun vuonna 2021. Osittaisen kauden tänä vuonna ajava Rovanperä ei ole mukana tällä viikolla ajettavassa Monte-Carlon legendaarisessa MM-kauden avauskisassa, vaan aloittaa urakkansa Ruotsin MM-rallista. Rovaniemi tarjoaakin Rovanperälle loistavan testimahdollisuuden ennen MM-avausta.
Viime vuonna MM-hopealle taipunut Rovanperän tiimikaveri Elfyn Evans starttaa klassikkokisaan ensimmäistä kertaa urallaan, joskin kokemusta walesilaisellakin on Rovaniemen erikoiskokeista vuonna 2021 ajetusta MM-Tunturista.
Toyotan MM-tiimin vahvan panoksen Arcticiin kruunaa tiimipäällikkö Jari-Matti Latvala, joka lähtee luottokartturinsa Juho Hännisen kanssa nautiskelemaan tutulla Toyota Celicalla Lapin vauhdikkaista teistä.
SM1-luokassa mukana on peräti 26 kilpailijaa. Suomalaisista sarjaa kiertävistä kuuman ryhmän nimistä mukana ovat Riihimäen avauskisan voittanut ja Toyotan uuteen Rally2-autoon vaihtava Roope Korhonen, kautensa Rovaniemeltä aloittava viime kauden mestari Skodan Teemu Asunmaa sekä Riihimäen kakkonen Benjamin Korhola, jonka Hyundain kyytiin hyppää MM-historian eniten kilpailuja kolunnut kartanlukija Miikka Anttila.
Huima on myös luokan vierailevien tähtien lista. Viime kaudeksi rallin EM-sarjaan hypännyt Mikko Heikkilä aloittaa kautensa Tunturista Toyotan uudella GR Yaris Rally2 -autolla. Viime vuonna SM1-luokan pronssia kuitannut Lauri Joona on mukana uuden kartanlukijansa, Janni Hussin kanssa. Kokenut ja aina nopea WRC2-luokan kuljettaja Nikolay Gryazin starttaa kisaan Citroen C5 Rally2:lla.
Uuden Toyotan saa alleen myös Viron Georg Linnamäe, joka ajaa tällä kaudella WRC2-luokassa. Uusia Rally2-Yariksia nähdään Rovaniemellä kaikkiaan viisi, kun mukana ovat myös Toyotan junioriohjelman Hikaru Kogure ja Yuki Yamamoto.
Rally3-luokituksen nelivetoautoilla kilpailtavassa SM2-luokassakin kansainvälinen kattaus on hurja. Mukana on peräti 16 kilpailijaparia, joista peräti yhdeksän on ulkomaisia. Kotimaan kovat nimet ja luokan kärkikuskit Henri Hokkala, Jesse Kallio ja Toni Herranen saavat haastajakseen mm. viime vuonna WR3-luokan hopeaa voittaneen Paraguayn Diego Dominguezin.
SM3-luokassa suosikkeina ovat avauskisan voittaja Leevi Lassila sekä Tuukka Kauppinen. SM4-luokassa puolestaan sarjakärki Ville Vatanen jahtaa kauden toista voittoaan, kovimmat haastajat tulevat kaksikosta Henri Sääskilahti ja Lauri Halonen. SM5-luokassa Riihimäen kärkikaksikko Pekka Keski-Korsu ja Arttu Lähdeniemi starttaavat suosikkeina.
Ilmoittautuneiden lista »
Sarjasäännöt »
Tiimimestaruuskilpailu »
Arctic Lapland Rally -reitti & aikataulu
Kilpailun aikataulu
Perjantai 2.2.
11:01 Kilpailun lähtö, Lordinaukio, Rovaniemi
11:43 EK 1 Aittajärvi 1, 22,47km (Tie suljettu 9.30-16.00)
12:56 EK 2 Mäntyvaara 1, 3,69km
13:06 Huolto A, Mäntyvaara
15:19 EK 3 Siikakämä Kivalo, 26,03km (Tie suljettu 13.00-20.00)
16:32 EK 4 Kaihuavaara, 19,62km (Tie suljettu 14.30-21.30)
18:25 EK 5 Mäntyvaara 2, 3,69km
18:35 Huolto B, Mäntyvaara
Lauantai 2.3.
08:00 Osan 2 lähtö, Mäntyvaara
08:43 EK 6 Aittajärvi 2, 22,47km (Tie suljettu 6.30-13.30)
09:46 EK 7 Siikakämä, 26,00km (Tie suljettu 07.30-14.30)
10:59 EK 8 Ounasvaara / Kaukomaa, 1,15km
11:29 Huolto D, Mäntyvaara
14:12 EK 9 Sarriojärvi 1, 32,65km (Tie suljettu 12.00-22.00)
16:15 EK 10 Patovaara, 7,26km (Tie suljettu 14.00-21.00)
16:58 EK 11 Kemijärvi, 2,27km (Tie suljettu 14.00-22.00)
18:01 EK 12 Sarriojärvi 2, 32,65km (Tie suljettu 12.00-22.00)
20:16 Podium, Lordinaukio, Rovaniemi
Livelähetykset Moottoriurheilu TV:ssä: Perjantai » | Lauantai »
------------
Kilpailun liput saat kätevästi ennakkoon Corego shopista »
------------
Reittikartta »
SM-luokkien pisteet 1/7 osakilpailua
SM1
1. Roope Korhonen 25p
2. Benjamin Korhola 18p
3. Anssi Rytkönen 15p
SM2
1. Henri Hokkala 25p
2. Jesse Kallio 18p
3. Jooa Iivari 15p
SM3
1. Leevi Lassila 25p
2. Niko Kalmi 18p
3. Giovanni Trentin 15p
SM4
1. Ville Vatanen 25p
2. Lauri Halonen 18p
3. Tomi Tikkinen 15p
SM5
1. Pekka Keski-Korsu 25p
2. Arttu Lähdeniemi 18p
3. Juha Salminen 15p
Tiimit
1. Rautio Motorsport 43p
2. Printsport Racing 37p
3. Ouneva Oy 26p
Flying Finn Future Star
Suomi on kuuluisa kansainvälisesti menestyneistä rallikuljettajistaan - niin menneinä vuosina, nyt kuin toivottavasti tulevaisuudessakin.
Suomen MM-rallin, Secto Rally Finlandin, järjestäjä AKK Sports Oy, perusti vuonna 2014 lupaavia rallikuljettajia kartoittavan Flying Finn Future Star -ohjelman vauhdittaakseen nuorten lahjakkuuksien tietä kohti kansainvälistä läpimurtoa ja maailman huippua.
Ohjelman voittanut kuljettaja on saanut alusta asti merkittävän palkinnon. Vuonna 2024 palkintona voittajalle tarjotaan osallistuminen vuoden 2024 Secto Rally Finlandiin. Hän pääsee näyttämään taitojaan Suomen MM-rallin sorateillä täydellisellä kilpailupaketilla, sisältäen M-Sportin Ford Fiesta Rally3 -auton ja huoltokokonaisuuden: Pirellin renkaat, polttoaineet, osallistumismaksut, testin ennen kisaa, koulutuksen ja valmennuksen, kuin myös konsultoinnin PR- ja mediasuhteiden hoitamiseen.
Lue Flying Finn Future Star ohjelmasta lisää täältä.
Ralli SM -kalenteri 2024
1) 12.-13.1. SM Auto Sorsa Riihimäki-Ralli, Riihimäki (RSJM)
2) 1.-3.2. 59. Arctic Lapland Rally, Rovaniemi
3) 8.-9.3. SM Tuuri Ralli, Alavus (RSJM)
4) 24.-25.5. SM Mad-Croc Länsirannikon Ralli, Turku (RSJM)
5) 14.-15.6. SM Pohjanmaa Ralli, Seinäjoki (RSJM)
6) 23.-24.8. SM Ralli Lahti, Lahti (RSJM)
7) 4.-5.10. SM Ralli Kitee, Kitee (RSJM)
Yhteystiedot
Rallin lajipäällikkö
Henrik Frank
henrik.frank@autourheilu.fi
040 534 9977
Promoottori
Mika Heinonen
mika.heinonen@autourheilu.fi
045 7730 5990
Kaupalliset asiat
Lassi Liimatainen
lassi.liimatainen@autourheilu.fi
050 325 1120
Seuraa Ralli SM -sarjaa
www.rallism.fi
Facebook
Instagram
YouTube
Twitter
TikTok
Seuraa Arctic Lapland Rallya
www.arcticrally.fi
Facebook
Instagram
Twitter
Kuva: TOYOTA GAZOO Racing WRT